18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie jest dobrze

Alarmujący WZROST LICZBY ZGONÓW. Wszystko przez leki

06.10.2022  15:59
Rośnie liczba zgonów w Europie
Rośnie liczba zgonów w Europie Fot: Marko Aliaksandr/Shutterstock

W Europie rośnie liczba zgonów, a wszystko przez przyjmowanie leków z substancjami, których nie powinno się łączyć. Kiedy zahamuje się fala śmierci?

Śmierć stała się naszą codziennością w okresie pandemii koronawirusa. Niestety, czas mija, a ludzie dalej umierają z przyczyn błędów zdrowotnych. Ostatnio w Europie zapanowała prawdziwa fala zgonów.

We wtorek hiszpańskie media obiegła wiadomość, że rośnie liczba zgonów wśród pacjentów stosujących połączenie leków powstałych na bazie kodeiny i ibuprofenu. Informacja została potwierdzona również przez agencję EFE i dziennik „La razon” na podstawie danych ekspertów Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Fala zgonów zalewa Europę

Te substancje są w naszych aptekach ogólnodostępne i często stosowane na sezonowe przeziębienie. Przydają się również w sytuacji, w której nic nie pomaga na silny ból, np. zęba, brzucha czy głowy.

Niestety, połączenie takich leków może być przyczyną zgonu i w Europie coraz wyraźniej widać ten problem. Jak podaje Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) będący jedną ze struktur Europejskiej Agencji Leków, stosowanie leków opierających się na połączeniu ibuprofenu i kodeiny może prowadzić do poważnych problemów gastrologicznych i metabolicznych. Może prowadzić również do zakłócenia pracy nerek, a nawet ich uszkodzenia.

Miejmy nadzieję, że pacjenci ostrzeżeni odpowiednio wcześniej będą unikać takiego połączenia leków. Zdrowie i życie to największa wartość, dlatego warto dbać o nie na wszelkie sposoby.

logo Tu się dzieje