Lekarze w szoku

Alkohol zamiast moczu. Pierwszy taki przypadek w historii medycyny

29.02.2020  10:44
Alkohol zamiast moczu. Pierwszy taki przypadek w historii medycyny
Alkohol zamiast moczu. Pierwszy taki przypadek w historii medycyny Fot: EAST NEWS

Organizm pewnej Amerykanki chorej na cukrzycę zamiast moczu produkował... alkohol! Lekarze przecierali oczy ze zdumienia. To pierwszy taki przypadek w historii medycyny.

Alkohol zamiast moczu wydalała z siebie pewna Amerykanka. Jakby tego było mało 61-latka chorowała na cukrzycę oraz dostała marskości wątroby. Są to częste dolegliwości u osób nadużywających alkoholu. Kobieta utrzymywała jednak, że nie ma takiego problemu.

Jak się okazało, nie kłamała! Mimo tego, że lekarze jej nie wierzyli, w końcu wykonali odpowiednie testy, w tym klasyczne badanie moczu. To, co z niego wyszło, zszokowało wszystkich medyków. 

Alkohol produkowany w pęcherzu

W alkoholu wychodziła zawartość moczu, ale testy z krwi wykluczały to, żeby kobieta ten alkohol spożywała. 

Ostatecznie na jaw wyszło, że przez wysoki poziom cukru w organizmie, w pęcherzu kobiety gromadził się gatunek grzybów Candida glabrata. Działają one podobnie jak drożdże Saccharomyces cerevisiae, które... odpowiedzialne są za fermentację alkoholową!

Dokładnie ten proces zachodził więc w pęcherzu 61-latki. Kobieta... produkowała w nim alkohol! Powodem tego zaburzenia była właśnie cukrzyca. Eksperci nazwali ten proces pochodną "zespołu fermentacji pęcherza" lub "zespołu auto-browaru w moczu".

To pierwsza taka sprawa w historii medycyny. 

Przeczytaj więcej
Komentarze