18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Masowe zwolnienia

Antyszczepionkowcy masowo tracą pracę. Firmy się nie patyczkują

Bartłomiej Ciepielewski
26.05.2021  20:57
Pracodawcy nie chcą antyszczepionkowców
Pracodawcy nie chcą antyszczepionkowców Fot: GaudiLab/Shutterstock

Coraz więcej osób traci pracę ze względu na to, że nie chciały zaszczepić się przeciw COVID-19. Część pracodawców zamierza wrócić do normalności za wszelką cenę, biorąc na siebie ryzyko przegrania sprawy w sądzie.

Jak informuje portal prawo.pl, przedsiębiorcy zamierzają za wszelką cenę i jak najszybciej wrócić do normalności. Część firm po dokonaniu analiz doszła do wniosku, że utrzymywanie pracowników, którzy nie chcą zaszczepić się przeciw COVID-19 jest nieopłacalne oraz ryzykowne. Niestety coraz więcej takich osób z dnia na dzień traci pracę.

Zwolnienia za brak szczepienia

Do nowego zjawiska na rynku pracy odniosła się ekspert ds. prawa pracy, Katarzyna Siemienkiewicz. Specjalistka zaznacza, że szczepienia nie są obowiązkowe, ale pracodawcy mają obowiązek zapewnienia w firmie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Warto jednak zaznaczyć, żadne prawo ani zasady nie umożliwiają wprowadzenia obowiązku szczepień.

Decyzja o nieprzyjęciu szczepionki może wynikać z określonego światopoglądu czy wyznania. Dlatego też pracodawca w takiej sytuacji ponosi ryzyko przedstawienia mu zarzutu dyskryminacji pośredniej - stwierdziła ekspert.

Jednak część ekspertów uważa, że pracodawcy, a nawet pracownicy mają prawo oczekiwać zaszczepienia się przez swoich współpracowników.

To jest solidarnościowe zachowanie. Nie mam wątpliwości, że szczepienia przeciwko COVID-19 są obowiązkiem pracowników. Tyle można chyba oczekiwać od jednostki na rzecz wspólnoty - mówi radca prawny prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk.

Wkrótce wielka determinacja przedsiębiorców może doprowadzić do masowych zwolnień. Antyszczepionkowców czekają trudne czasy.

Czytaj także