18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa pandemia?

Tajemnicza choroba płuc. Rośnie liczba ofiar

Wojciech Kozicki
02.09.2022  18:24
Argentyna. Tajemnicza choroba płuc, ludzie giną. Nowa pandemia?
Argentyna. Tajemnicza choroba płuc, ludzie giną. Nowa pandemia? Fot: Scott Camazine/East News/Science Source

Szykuje się nowa pandemia po COVID-19? W Argentynie odnotowano tajemnicze zapalenie płuc. Rośnie liczba ofiar niezidentyfikowanej choroby układu oddechowego. Potwierdzono, że nowa infekcja nie jest koronawirusem.

Tajemnicze zapalenie płuc w Argentynie – kolejne przypadki śmiertelne! Nieznana wcześniej choroba zabiła już trzy osoby, a 6 kolejnych walczy obecnie z zakażeniem. Argentyńskie służby medyczne wykluczyły, że infekcję spowodowały koronawirus, hantawirusy lub grypa. Wiadomo również, że mowa jest o ośmiu przypadkach zakażenia pracowników służby zdrowia i jednego pacjenta OIOM-u, którzy byli leczeni w prywatnym szpitalu w Tucumán, w północno-zachodniej Argentynie. Dwie osoby w poważnym stanie są obecnie hospitalizowane z mechanicznym wspomaganiem oddychania.

Dziwna choroba płuc w Argentynie. Nowa pandemia?

Lekarze ujawnili, że pacjenci dotknięci tajemniczą infekcją doświadczyli ciężkiej choroby układu oddechowego z obustronnym zapaleniem płuc. Widoczne są też poważne komplikacje w obrazach rentgenowskich. Co prawda objawy choroby przypominają zakażenie kornawirusem, ale został on wykluczony, co potwierdził Luis Medina Ruiz, minister zdrowia Tucumán.

Nie wiadomo jaka choroba zaatakowała mieszkańców Argentyny. Próbki zostały przesłane do argentyńskiej Narodowej Administracji Laboratoriów i Instytutów Zdrowia w celu analizy. Nieoficjalnie mówi się, że może być wywołałana bakterią ze skażonej wody lub klimatyzatorów. Jak pisze Onet.pl, pacjenci mają również takie objawy jak biegunka, wymioty i wysoka gorączka.

Pierwszych sześciu pacjentów zaczęło wykazywać objawy między 18 a 22 sierpnia. Dwa kolejni pacjenci z objawami leczeni są w szpitalu, a jeden jest monitorowany z domu. Pacjenci zostali przebadani pod kątem ponad 30 różnych infekcji wirusowych, w tym COVID-19, przeziębienia i grypy. Wszystkie testy dały negatywny wynik – informuje Polsat News.

Sytuacja jest monitorowana przez Zespół wywiadu epidemiologicznego Europejskiego Centrum Kontroli Chorób oraz naukowców WHO. Lekarze uspokajają, że jak na razie brak dowodów na przenoszenie choroby z osoby na osobę.