Oceń
Koniec świata i apokalipsa w maju 2022 roku? Czy asteroida 2009 JF1 uderzy w Ziemię? Spokojnie, możecie odetchnąć z ulgą. Asteroida, która minie w tym miesiącu nasze ukochane miejsce w kosmosie, zdaniem naukowców nie stanowi zagrożenia dla ludzkości. Oszacowano ryzyko kolizji i możemy przekazać dobre wiadomości.
Asteroida 2009 JF1 stała się popularna w 2019 roku, gdy pojawiły się pierwsze publikacje na temat możliwej kolizji z Ziemią. Prawidłowo obliczono, że minie naszą planetę 6 maja 2022 roku, ale ryzyko uderzenia okazało się znacznie mniejsze, niż zakładano. Jak podaje Centrum monitorujące potencjalnie niebezpieczne obiekty kosmiczne (Near-Earth Objects Coordination Center) Europejskiej Agencji Kosmicznej, zgodnie z najnowszymi obliczeniami jest mniejsze od 1 do 1,7 miliona. Przypominamy, że 2 lata temu szacowano je na 1 do 4 tysięcy, czyli 0,025 procent. Jest więc ponad 400 razy mniejsze niż wcześniej zakładano.
Asteroida 2009 JF1 blisko Ziemi. Koniec świata nam nie grozi, ale...
Skąd taka zmiana w obliczeniach? Portal Geekweek wyjaśnia, że trajektoria lotu ciał niebieskich może zostać zmieniona na skutek oddziaływania różnych czynników, np. przyciągania innych planet i asteroid. Może wystąpić też tzw. efekt Jarkowskiego polegający na nierównomiernym nagrzewaniu się powierzchni. To dlatego orbita asteroidy 2009 JF1 uległa zmianie.
Jak na razie ustalono, że asteroida 2009 JF1 minie nas w bezpiecznej odległości około 45 mln kilometrów. W skali kosmicznej to „o włos", ale jednocześnie to sto razy dalej niż średnia odległość Księżyca od Ziemi.
Odległość asteroidy od Ziemi gwarantuje nam spokój i bezpieczeństwo. Co by się jednak stało, gdyby asteroida 2009 JF1 uderzyła w Ziemię? Co prawda ryzyko uderzenia w obszar miejski jest niewielkie, bo miasta zajmują zaledwie około 0,9 proc. powierzchni globu, ale zniszczenia i tak byłyby potworne.
Gdyby jednak uderzyła w powierzchnię Ziemi w całości, zderzenie wyzwoliłoby energię 230 kiloton (230 tysięcy ton trotylu). Dla porównania bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę w 1945 r. uwolniła energię 15 kiloton – przewiduje portal Geekweek.
Oceń artykuł
Tu się dzieje
