18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bóg Chaosu i efekt Jarkowskiego

Asteroida Apophis nadlatuje. Dzisiaj koniec świata?

Wojciech Kozicki
05.03.2021  12:48
Asteroida Apophis. Czy możliwe jest uderzenie w Ziemię? Tak, ale...
Asteroida Apophis. Czy możliwe jest uderzenie w Ziemię? Tak, ale... Fot: DAVIS/N.A.S.A./SIPA/East News

Kiedy koniec świata? Proroctwa jakie zaserwowali nam Baba Wanga, Nostradamus, ojciec Pio i jasnowidz Jackowski nie pozostawiają złudzeń – skończymy marnie. Czy asteroida Apophis przypieczętuje nasz los? „Bóg Chaosu” zbliży się do Ziemi JUŻ DZISIAJ!

Asteroida Apophis, określana także jako „Bóg Chaosu”, została odkryta w 2004 roku i należy do planetoid z grupy Atena. To gigantyczny lodowy kawałek kosmicznej skały pędzący z prędkością 30,73 km/s. W tym wypadku rozmiar ma znaczenie – asteroida jest wysoka jak nowojorski wieżowiec Empire State Building. Ma szerokość wynoszącą 370 metrów i zbliża się do naszej planety co około 10 lat. Najbliższe zbliżenie z Ziemią nastąpi już dzisiaj 5 marca. Czy czeka nas apokaliptyczna randka z tym ciałem niebieskim?

Asteroida Apophis. Czy możliwe jest uderzenie w Ziemię? Tak, ale...

Czy asteroida Apophis stanowi zagrożenie i czeka nas dzisiaj koniec świata? Eksperci NASA, chociaż zaliczają obiekt do potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi, uspokajają, że tym razem nie czeka nas katastrofa. Asteroida minie planetę w niewielkiej odległości, którą w kosmicznej skali można określić jako "o włos". Będzie to 0,11 jednostki astronomicznej (jedna z nich określa średnią odległość Ziemi od Słońca w postaci 150 mln km). Jak wyjaśnia Komputer Świat, w trakcie przelotu skała będzie około 44 razy dalej niż Księżyc. Będzie widoczna w gwiazdozbiorze Hydry, blisko najjaśniejszej gwiazdy Alphard. Nie będzie widoczna gołym okiem.

Gdyby Apophis uderzył w Ziemię, skutki byłyby druzgocące - powiedział Franck Marchis, starszy astronom w Instytucie SETI i dyrektor naukowy w Unistellar.

Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię

Następne spotkanie z asteroidą Apophis czeka nas w kwietniu 2029 roku. Wówczas emocje będą znacznie większe, ponieważ spodziewane jest najbliższe podejście do naszej planety w historii, a obiekt przekroczy orbitę satelitów telekomunikacyjnych. Radio ZET przypomina natomiast, że asteroida Apophis z powodu nierównomiernej emisji ciepła zmienia swój tor lotu (efekt Jarkowskiego) i moe nam sprawić przykrą niespodziankę. Badacze z University of Hawaii i Jet Propulsion Laborator ostrzegają, że w 2068 roku może wejść na kolizyjny tor z naszą planetą.

Apophis została odkryta 19 czerwca 2004 roku przez Roya Tuckera, Davida Tholena oraz Fabrizio Bernardiego w ramach finansowanego przez NASA programu poszukiwania planetoid Uniwersytetu Hawajskiego w Kitt Peak National Observatory w Arizonie – przypomina radiozet.pl

Czytaj także
Przeczytaj więcej