18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bóg Chaosu nadciąga

Asteroida Apophis przyspiesza. Możliwy koniec świata!

Wojciech Kozicki
29.10.2020  10:06
Asteroida Apophis  - kiedy koniec świata i apokalipsa?
Asteroida Apophis - kiedy koniec świata i apokalipsa? Fot: DAVIS/N.A.S.A./SIPA

Koronawirus, protesty, kryzys gospodarczy, Jarosław Kaczyński… a do tego grozi nam koniec świata! Potwierdzono, że asteroida Apophis zbliża się do naszej planety i niebezpiecznie zwiększyła prędkość. Została uznana za obiekt potencjalnie niebezpieczny dla Ziemi (NEO) i możliwe jest zderzenie. Czy czeka nas apokalipsa?

Asteroida Apophis zbliża się do Ziemi z ogromną prędkością i przyspiesza! Astronomowie z University of Hawai potwierdzili, że Apophis przyspieszyła z powodu niejednorodnego promieniowania. Potencjalna data końca świata jest już wyznaczona, ale kosmiczna skała staje się nieobliczalna przez "efekt Jarkowskiego".

Asteroida Apophis - efekt Jarkowskiego i koniec świata

Asteroida Apophis (nazwa od egipskiego boga chaosu) to kawał kosmicznej skały. Ma ponad 300 metrów szerokości. Gdyby uderzyła w planetę, spowodowałoby eksplozję o sile równej 880 mln ton trotylu. Niestety, jest ryzyko, że ziści się najczarniejszy scenariusz.

Obliczono, że „Bóg Chaosu” minie Ziemię w kwietniu 2029 roku w odległości ponad 30 000 km, a ryzyko kolizji wyniesie 2,7%. Nie znaczy to, że możemy spać spokojnie, bo asteroida wróci i wówczas nie będzie już tak różowo. Jak ostrzegają University of Hawaii i Jet Propulsion Laboratory (NASA), kosmiczna skała może uderzyć w naszą planetę już za 48 lat. Przybliżoną datę możliwego zbliżenia określono dokładnie na 12 kwietnia 2068 roku. Co gorsza, asteroida oddala się od orbity czysto grawitacyjnej o około 170 metrów rocznie i przyspiesza, a jej trajektoria lotu staje się nieobliczalna, więc ciężko jest dokładnie oszacować zagrożenie.

Jak wyjaśnia Focus, doszło do tzw. „efektu Jarkowskiego” (od nazwiska Jana Jarkowskiego, polskiego inżyniera). Asteroida nagrzewa się w świetle słonecznym, a następnie wypromieniowuje tę energię w postaci ciepła, które działa jak silniki odrzutowe. Skalę efektu w przypadku asteroidy Apophis naukowcy badają obecnie za pomocą teleskopu Subaru.

Efekt Jarkowskiego to zjawisko zakładające, że wirujące planetoidy wypromieniowują więcej ciepła po południu niż w trakcie poranka. Obiekt wirujący w tym samym kierunku, co jego ruch po orbicie, emituje promieniowanie termiczne w takim kierunku, który powoduje nieznaczne zwiększenie prędkości orbitalnej, odsuwając to ciało od gwiazdy – wyjaśnia Focus.pl

Czytaj także
Przeczytaj więcej