18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Apophis nadlatuje

ASTEROIDA DEMONA zbliża się do ziemi! Przyniesie mrok i zniszczenie?

20.07.2022  15:49
Asteroida Demona niebezpiecznie zbliży się do Ziemi
Asteroida Demona niebezpiecznie zbliży się do Ziemi Fot: Dotted Yeti/Shutterstock

Asteroida 99942 Apophis zagraża ludzkości? W 2029 roku niebezpiecznie zbliży się do Ziemi. Będzie tak blisko, że każdy ją zobaczy!

Słyszeliście kiedyś o Apophisie? To mroczny demon znany z mitologii Egiptu, uosobienie mroku i chaosu, największy przeciwnik Słońca, symbol sił ciemności. Wedle mitów zamieszkiwał głębiny praoceanu, a w czasie wschodu i zachodu atakował "słoneczną barkę" boga Ra (utożsamienie Słońca).

Teraz Apophis znów chce zaatakować, ale nie Ra, tylko Ziemię. Mowa przy tym nie o demonie, a o asteroidzie nazwanej jego imieniem. Wielka skała mierzy około 335 metrów i w 2029 roku niebezpiecznie zbliży się do naszej planety.

Asteroida demona zbliży się do Ziemi

Oficjalna nazwa niebezpiecznej i ogromnej asteroidy to 99942 Apophis. Naukowcy uspokajają, że choć dokładnie 13 kwietnia 2029 roku zbliży się do Ziemi, to w nią nie uderzy - minie naszą planetę o 31 tysięcy kilometrów.

Nie znaczy to jednak, że nie jest zagrożeniem. Wielka skała będzie tak blisko Niebieskiej Planety, że może zahaczyć najdalej wysunięte satelity - twierdzą naukowcy z NASA. Podkreślają też, że to największy w historii obiekt, który przelecieć ma w tak bliskiej od Ziemi odległości.

Apophis będzie widoczna gołym okiem!

Końca świata nie przyniesie, nie dokona porażających zniszczeń, będzie za to gratką dla ludzi. Naukowcy oczywiście zamierzają dokładnie przyjrzeć się obiektowi za pomocą specjalnych teleskopów. Zwykli śmiertelnicy też będą mieć jednak swoje widowisko, a do obserwacji wystarczą sprawne oczy.

Gdy asteroida maksymalnie zbliży się do Ziemi, na niebie pojawi się bardzo jasny punkt.

logo Tu się dzieje