18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa misja

Asteroida leci w stronę Ziemi. NASA chce uratować świat

07.10.2021  21:22
NASA chce uratować Ziemię
NASA chce uratować Ziemię Fot: Dima Zel/Shutterstock

NASA planuje wystrzelenie w kosmos statku, który zmieni lot pędzącej w kierunku Ziemi planetoidy. Pierwsza w historii próba ratowania naszej planety ma być treningiem przed jeszcze większymi zagrożeniami.

NASA ujawniła szczegóły misji DART (Double Asteroid Redirection Test), startującej już 24 listopada tego roku. Naukowcy zechcą wtedy sprawdzić, czy możliwa jest zmiana kursu planetoidy, która stanowi potencjalne zagrożenie dla Ziemi.

Nowa misja NASA

Amerykańska misja rozpocznie się od wystrzelenia dwóch sond w stronę planetoidy Dimorphos (160 metrów średnicy). Obiekt ten zainteresował naukowców, gdyż już raz, a dokładniej w 2003 roku, przelatywał blisko naszej planety.

DART będzie pierwszą demonstracją techniki impaktora kinetycznego, która polega na wysłaniu jednego lub więcej dużych, szybkich statków kosmicznych na ścieżkę asteroidy w kosmosie, aby zmienić jej ruch - oświadczyła NASA.

Wysłane przez NASA sondy uderzą w Dimorphos z prędkością prawie 24 tysięcy kilometrów na godzinę. Tym sposobem prędkość obiektu ulegnie minimalnej zmianie, przekształcając jego tor lotu.

NASA od lat obserwuje niebo w poszukiwaniu obiektów potencjalnie zagrażających Ziemi. Do tej pory naliczono ich w przestrzeni kosmicznej ponad 25 tysięcy.

Czytaj także