18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielkie BUM

Asteroida leci wprost na Polskę. Wszyscy zginiemy?

03.05.2021  16:56
Asteroida leci na Polskę
Asteroida leci na Polskę Fot: Elena11/Shutterstock

Asteroida gigantycznej wielkości leci wprost na Polskę! Eksperci z NASA nie mają wątpliwości, że jeśli taki obiekt faktycznie uderzy w nasz glob, to cały kraj przestanie istnieć dosłownie w kilka sekund. Jak możemy uchronić się od tragedii?

Asteroida leci z kosmosu w kierunku Ziemi i NASA zwraca uwagę na trajektorię tego lotu. Jeśli faktycznie uderzy ona w naszą planetę - to spadnie centralnie na Polskę. Wtedy eksperci nie mają wątpliwości - nasz kraj zniknie z map na zawsze.

Asteroida leci na Polskę!

Nieznany dotąd kosmiczny obiekt został zarejestrowany przez specjalistyczne teleskopy. Asteroida otrzymała nazwę 2021 PDC - przewidywany termin jej ewentualnego uderzenia w Ziemię to październik 2021 roku. 

Jak szacują naukowcy, wielki rozpędzony głaz może uderzyć na pograniczu Niemiec, Austrii i Czech. Polska jest więc w polu rażenia wielkiej katastrofy. Planetoida ma około 120 metrów długości (choć tu wyliczenia wahają się między 35, a nawet 700 metrów). 

Asteroida została dostrzeżona w kosmosie 19 kwietnia w odległości 57 milionów kilometrów od Ziemi. W związku z tym wydarzeniem, prawdopodobieństwo katastrofy szacowane jest aż na 5 procent. Jeśli dojdzie do uderzenia, sytuacja będzie dramatyczna, a świat, który obecnie znamy - przestanie istnieć. 

NASA przeprowadza symulację

Teraz uwaga... To jedynie fikcyjny scenariusz, dzięki któremu naukowcy mogą zbierać doświadczenie i opracować mechanizmy, które pozwolą im uniknąć potencjalnej katastrofy, gdyby faktycznie taka asteroida zbliżała się do Ziemii. Nie wymyśliliśmy tego sami! Taka historia została przedstawiona przez naukowców z NASA na tematycznej konferencji zorganizowanej przez Amerykańską Agencję Kosmiczną. 

W tym samym czasie debatowali oni nad tym, co może się stać, gdyby taka asteroida faktycznie pojawiła się w przestrzeni kosmicznej. Pozostaje nam żyć w nadziei, że dobrze opracowali działanie kryzysowe, ale także, że taka asteroida nigdy nie będzie pędzić wprost na Polskę. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej