18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Było blisko

Asteroida minęła Ziemię o włos. Nikt tego nie przewidział

Bartłomiej Ciepielewski
20.11.2020  13:00
Asteroida przeleciała bardzo blisko
Asteroida przeleciała bardzo blisko Fot: Oliver Denker/Shutterstock

Kilka dni temu asteroida przeleciała rekordowo blisko Ziemi. Obiekt znalazł się w odległości zaledwie 400 km od naszej planety. Było gorąco!

Żadna asteroida nie znalazła się wcześniej tak blisko Ziemi. Poprzedni rekord wynosił 3000 km odległości. Asteroida 2020 VT4 przeleciała zaledwie 400 kilometrów nad Ziemią. Obiekt mierzył około 10 metrów. Gdyby znalazł się na trajektorii kolizyjnej z naszą planetą, możliwe, że w atmosferze rozpadłby się na kawałeczki. Do tego typu zdarzeń dochodzi kilka razy w roku.

2020 VT4 został odkryty, gdy już znajdował się daleko od Ziemi. Obserwatorium kosmiczne na Hawajach potrzebowało aż 15 godzin na odnotowanie tak bliskiego przelotu.

Trudne do wykrycia asteroidy

Naukowcy szacują, że w kosmosie istnieją miliony podobnych asteroid. Często wykrywane są one dopiero po przelocie nad Ziemią. Zdecydowana większość tych obiektów mija naszą planetę w bezpiecznej odległości.

To naprawdę fajnie obserwować małą asteroidę, która jest tak blisko Ziemi, ponieważ widzimy jak grawitacja naszej planety zakrzywia jej trajektorię – stwierdził dyrektor Centrum NASA, Paul Chodas.

Zagrożenie dla naszej planety stanowią asteroidy o wielkości większej niż 140 metrów. Kilkanaście lat temu zlecono naukowcom z NASA odkrycie 90 procent obiektów, które mogą być niebezpieczne. Jedna z groźniejszych asteroid może zderzyć się z nami w 2068 roku.

Czytaj także
Przeczytaj więcej