18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Już wszystko jasne

AstraZeneca: Cała prawda o szczepionce wyszła na jaw

22.03.2021  19:49
AstraZeneca jest bezpieczna?
AstraZeneca jest bezpieczna? Fot: TANG CHHIN SOTHY/AFP/East News

AstraZeneca to zdecydowanie jedna z tych szczepionek, które wzbudzają w Polsce największe kontrowersje. Z obawy o własne zdrowie, ludzie rezygnują z jej przyjęcia. Tymczasem wszystko już o specyfiku wiadomo. Czy naprawdę jest niebezpieczny i nieskuteczny?

AstraZeneca okryła się w Polsce fatalną sławą. Wielu naszych rodaków żywi przekonanie, że specyfik ten jest nie tylko nieskuteczny, ale nawet niebezpieczny. Mnóstwo osób zrezygnowało z przydzielonych im szczepień z obawy przed jego przyjęciem.

Tymczasem cała prawda o AstraZenece wyszła już na jaw. Sama firma postanowiła ujawnić optymistyczne wyniki badań dotyczące skuteczności preparatu. Wzięło w nich udział 32 tysięcy ochotników ze Stanów Zjednoczonych, Chile i Peru. Wygląda na to, że pogłoski o jej nieskuteczności były wyssane z palca.

Takie doniesienia są również krzepiące dla nas. Trzecia fala pandemii koronawirusa w Polsce bowiem nie odpuszcza i wszelkie specyfiki, które są w stanie pomóc nam ją zatrzymać - są aktualnie koniecznie potrzebne wszystkim obywatelom. AstraZeneca opublikowała swoje wyniki 22 marca.

AstraZeneca: Prawda o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania preparatu

Badania zostały przeprowadzone na grupie 32 tysięcy osób zróżnicowanych wiekowo, pochodzących ze wspomnianych wyżej regionów. Okazało się, że szczepionka w 100-procentach uodparnia na ciężkie i krytyczne zakażenie koronawirusem oraz chroni zaszczepionego przed hospitalizacją.

To szczególnie istotny wynik z perspektywy wyjątkowo mocno obciążonej służby zdrowia, która stara się walczyć ze skutkami pandemii koronawirusa wszelkimi dostępnymi sposobami. Im więcej wolnych łóżek w szpitalach, tym większa szansa na uratowanie życia chorym.

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań, skuteczność szczepionki od AstraZeneca na tej płaszczyźnie wynosi 79 procent. Wyniki te wskazują na poprawę w stosunku do danych opublikowanych w styczniu 2021 roku przez Unię Europejską. Wtedy skuteczność ta wyniosła 60 proc. Dodatkowo producent podkreślił również, że nie sformułowano żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa preparatu. To zostało potwierdzone również przez Europejską Agencję Leków i WHO.

Wyniki potwierdzają poprzednie rezultaty badań nad tą szczepionką w całej grupie osób dorosłych, ale fascynujące jest to, że po raz pierwszy badania potwierdziły podobną skuteczność w grupie osób powyżej 65. roku życia

- przyznała współprowadząca badania prof. Ann Falsey.

Czy wyniki badań faktycznie wpłyną na to, że ludzie przestaną się bać AstraZeneci? Z punktu widzenia dobra społecznego - najlepiej byłoby, gdyby właśnie tak się stało.

Czytaj także
Przeczytaj więcej