18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Powrót dawnego wroga

Atakuje ZABÓJCZA FORMA WIRUSA. Nie ma nadziei?

15.02.2022  18:59
Ptasia grypa zbiera żniwo. Nadchodzi HORROR
Ptasia grypa zbiera żniwo. Nadchodzi HORROR Fot: Eldar nurkovic/Shutterstock

Nic nie daje tak w kość, jak niewidzialny przeciwnik, z którym trudno walczyć. Wszyscy przekonaliśmy się o tym przy okazji pandemii koronawirusa. Teraz powraca inny, śmiertelnie groźny, również wirusowy rywal ludzkości.

Ptasia grypa, która parę lat temu wywołała panikę, powraca! Amerykańscy hodowcy drobiu alarmują: wirus ptasiej grypy w wyjątkowo zjadliwej formie zaczął gwałtownie się rozprzestrzeniać. Ognisko wirusa ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych pojawiło się w stanie Indiana.

Nie bez znaczenia pozostaje tu fakt, że USA to największy na świecie producent mięsa drobiowego. Uzasadniona jest więc obawa, że ta choroba ma szansę dotrzeć również do Polski?

Ptasia grypa zbiera żniwo. Nadchodzi HORROR

W grudniu ubiegłego roku to Anglia zmagała się z wielotysięcznymi startami wśród hodowlanego ptactwa, wszystkiemu winna była wtedy ptasia grypa. Epidemia tej strasznej choroby trwała na Wyspach od 3 listopada. 

Z uwagi na politykę bezpieczeństwa, od tamtego czasu wyznaczono w kraju strefy ochronne. Co więcej, od 29 listopada dodatkowo wprowadzono bezwzględny nakaz trzymania hodowlanego ptactwa w zamknięciu. Te działania mają na celu próbę zatrzymania choroby.

Muszę powiedzieć, że w tym roku widzimy największy w historii wybuch ptasiej grypy w Wielkiej Brytanii z 36 potwierdzonymi ogniskami

– zaznaczał publicznie George Eustice, minister rolnictwa i środowiska.

Teraz podobny horror rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. Jak dotąd zidentyfikowano 140 mutacji wirusa ptasiej grypy. Dużą śmiertelność wśród drobiu wywołują szczepy H5 i H7. W przypadku najbardziej zjadliwych odmian śmiertelność wśród ptactwa wynosi niemal sto procent. Najbardziej narażone są indyki i kury. Szybkiemu tworzeniu się nowych i groźnych odmian sprzyja środowisko, w którym duża ilość ptaków nagromadzona jest na niewielkiej powierzchni.

Niestety, człowiek jak najbardziej może zakazić się wirusem ptasiej grypy, nawet przebywając w odległości do metra od zakażonego ptactwa lub jego odchodów. U ludzi ptasia grypa wywołuje objawy podobne do zwykłej grypy, w ciężkich przypadkach może jednak wywoływać zaburzenia układu oddechowego, w tym zapalenie płuc.

Co gorsza, ptasia grypa transmitowana jest przez ptaki wędrowne, dlatego rośnie ryzyko przeniesienia wirusa do dosłownie każdego kraju. Polskie ptactwo hodowlane należałoby w tym momencie bacznie obserwować. Kolejna pandemia w kraju to zdecydowanie coś, z czym trudno byłoby nam sobie poradzić.

Czytaj także