18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zagrożenie znowu w Polsce!

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO ATAKUJE NA ODLEGŁOŚĆ. Ta roślina może zabić!

Emilia Waszczuk
28.06.2021  13:52
Barszcz Sosnowskiego znów atakuje! Ta roślina może zabić
Barszcz Sosnowskiego znów atakuje! Ta roślina może zabić Fot: EAST NEWS, Tomasz Sowa/East News

Poparzenie nim jest wyjątkowo bolesne, może prowadzić do martwicy skóry, a nawet śmierci. Co gorsza, wcale nie trzeba go dotykać - atakuje na odległość, wystarczy, że zadziała na niego słońce. Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin rosnących w Polsce. Właśnie zaczął kwitnąć, a to oznacza czerwony alarm.

Jeśli nigdy nie słyszeliście o barszczu Sosnowskiego, pora nadrobić zaległości. Dlaczego? Bo to roślina wybitnie niebezpieczna i dość często spotykana w Polsce. Rośnie wysoka na kilka metrów, a jej kwiaty to prawdziwi zabójcy. Aby doszło do rozległego, bardzo bolesnego i ciężkiego do zagojenia oparzenia, nie trzeba jej nawet dotykać. Wystarczy znaleźć się w pobliżu.

Przed barszczem Sosnowskiego, który właśnie rozpoczął kwitnienie, ostrzegają Lasy Państwowe. Roślina zawiera furanokumaryny, czyli związki chemiczne, które powodują bardzo bolesne i niebezpieczne oparzenia.

Owe związki w kontakcie ze skórą, w obecności światła słonecznego powodują silne oparzenia. Oparzenia mogą być rozległe, szczególnie że pierwsze ich objawy mogą pojawić się nawet na kilka godzin po kontakcie z rośliną

- alarmuje Nadleśnictwo Tomaszów w specjalnym komunikacie.

Barszcz Sosnowskiego w Polsce. Co to? Jak poznać?

Barszcz Sosnowskiego został przed laty sprowadzony do Polski jako roślina pastewna. Szczęśliwie szybko odkryto, jak bardzo jest niebezpieczny i zakazano jego uprawy. I znów zwrot - niestety zdążył się u nas zadomowić i ciągle łatwo spotkać go rosnącego dziko, a wyplenienie go jest niezwykle trudne.

Barszcz Sosnowskiego dorasta do nawet 4 metrów wysokości, ma wielkie liście, a jego kwiatostan tworzy gigantyczny parasol o średnicy nawet 0,5 metra. Poparzenie barszczem sosnowskiego może nastąpić przez bezpośredni kontakt z nim, ale też w wyniku przebywania obok. Wystarczy, że toksyczne furokumaryny przedostaną się na skórę człowieka i zadziała na nie słońce, by wywołać oparzenia drugiego, a nawet trzeciego stopnia.

Poparzenie barszczem Sosonowskiego - ogromne zagrożenie

Oparzenia II stopnia objawiają się zaczerwienieniem i obrzękiem, na skórze pojawiają się wypełnione płynem pęcherze. Poparzeniu towarzyszy silny ból, a gojenie może trwać nawet do dwóch tygodni. Jeszce gorsze są poparzenia trzeciego stopnia. Tu mamy do czynienia z miejscową martwicą skóry (biała skóra z czerwonymi punktami). Poparzeniu towarzyszy ból, jednak mniejszy, niż przy poparzeniu drugiego stopnia. Dlaczego? Bo dochodzi do uszkodzenia połączeń nerwowych! Gojenie takich ran może trwać nawet do trzech tygodni, a na ciele pozostają blizny.

Jeżeli dojdzie do poparzenia barszczem, reagujcie natychmiast. Miejsce oparzenia należy obficie i dokładnie umyć wodą z dużą ilością mydła. Przez kolejne dni należy bezwzględnie chronić skórę przed promieniami słonecznymi.

Jeśli zobaczycie Barszcz Sosnowskiego, koniecznie zgłoście ten fakt odpowiednim służbom, na przykład Straży Miejskiej lub zespołowi naukowców zajmujących się jego zwalczaniem - zgłoszenie zostawiacie na stronie barszcz.edu.pl.

Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego zaczyna kwitnąć. Śmiertelne zagrożenie
Barszcz Sosnowskiego znów zagraża Polakom