18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wyścig trwa

Bagnacavallo z nami wygra? Nowa mutacja koronawirusa

03.05.2021  21:01
Bagnacavallo: Nowa mutacja koronawirusa
Bagnacavallo: Nowa mutacja koronawirusa Fot: Shutterstock

Koronawirus wciąż mutuje i przeraża tym całą ludzkość. Czy nowa mutacja, nazywana Bagnacavallo okaże się bardziej niebezpieczna niż wariant brytyjski? Naukowcy nie odchodzą od swoich mikroskopów, starając się uchronić ludzkość przed najgorszym.

Bagnacavallo to nowa mutacja koronawirusa, która pojawiła się we Włoszech. Odkryli ją naukowcy z laboratorium w miejscowości Pievesestina - otrzymała takie, a nie inne imię, bo z tej właśnie miejscowości pochodzi pierwszy pacjent, u którego ją wykryto.

Nauczeni doświadczeniem wiemy już, że wirus mutuje i jest to zupełnie naturalne - niestety, w przypadku koronawirusa każda kolejna mutacja może sprawić, że patogen prześcignie nas w wyścigu o władzę nad planetą i ludzkość pożegna się z życiem. 

Bagnacavallo jest nową mutacją koronawirusa

Mutacja brytyjska była na przykład dużo bardziej zaraźliwa niż pierwszy wariant Sars-Cov-2. Czy w przypadku Bagnacavallo będzie tak samo? Naukowcy są zdania, że nie. Najprawdopodobniej ten wariant nie okaże się znacznie bardziej niebezpieczny od "klasycznego" koronawirusa.

Ponieważ taki typ wariantu dotąd nie został znaleziony, oczywiście z punktu widzenia wirusologii budzi zainteresowanie, ale z praktycznego punktu widzenia to po prostu potwierdzenie, że nie można dopuścić do tego, by to wirus wygrał ten wyścig, a nie my

- skomentował szef wydziału wirusologii w regionalnej służbie zdrowia Vittorio Sambri.

Dodatkowo naukowiec przekonuje, że "mutacja genu nie jest bardziej groźna, ale interesująca z dwóch powodów; po pierwsze dlatego, że dowodzi, jak częste są zmiany genomu wirusa. Poza tym jest to modyfikacja DNA innego wariantu, tego brytyjskiego".

W tym momencie, jak wynika z danych włoskiego Instytutu Służby Zdrowia aż 91 proc. zakażeń w kraju stanowi właśnie wariant brytyjski. Łącznie we Włoszech od początku pandemii wykryto ponad 4 mln przypadków zakażeń, a na COVID-19 zmarło 121 tys. osób. 

Myślicie, że dzięki szczepieniom w końcu wygramy z pandemią?