18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Złe wieści

Bezobjawowy COVID-19 bardziej niebezpieczny niż choroba kliniczna

27.09.2020  12:31
Bezobjawowy COVID-19 groźniejszy od postaci klinicznej
Bezobjawowy COVID-19 groźniejszy od postaci klinicznej Fot: MAD.vertise/Shutterstock

Bezobjawowy COVID-19 może być groźniejszy od tego, który rozwinął przykre objawy? Naukowcy mają złe wieści dla ozdrowieńców. Chodzi o przykre i groźne powikłania po przebytej (często nieświadomie) chorobie.

Bezobjawowy COVID-19 budzi wiele emocji od samego początku pandemii na świecie. Wiele osób nie rozumie, jak tak groźna choroba może nie dawać żadnych objawów, a jednak być obecna w organizmie.

Teraz okazuje się, że bezobjawowy COVID-19 może być nawet groźniejszy od tego, który rozwinął pełne objawy. Jak to możliwe? Chodzi o groźne powikłania, których możemy nawet nie być świadomi do momentu, w którym zaczną zagrażać naszemu zdrowiu, a być może nawet życiu.

Bezobjawowy COVID-19 groźniejszy niż postać kliniczna?

Szacuje się, że nawet 45 procent zakażeń koronawirusem przebiega bezobjawowo. To oznacza, że grupa ludzi zagrożonych niebezpiecznymi powikłaniami może być bardzo duża. Osoby nieświadome zakażenia z uwagi na brak charakterystycznych problemów ze zdrowiem - są także tymi, które najczęściej zarażają innych. 

Niestety, bezobjawowa choroba często zostawia w organizmie prawdziwe spustoszenie. Badania z pomocą tomografii komputerowej, w płucach aż 54 z 76 bezobjawowych zakażonych ze statku wycieczkowego Diamond Princess (na którym uwięzione były osoby z uwagi na wykryte zakażenie koronawirusem - przyp. red.) wykazały objawy pewnych nieprawidłowości.

Możliwe jest więc bezobjawowe przejście COVID-19, które poskutkuje w przyszłości ogromnymi problemami z układem oddechowym. Takie skutki mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie. Nie do końca znany jest również wpływ Sars-CoV-2 na inne narządy w naszym ciele, ale pierwsze tropy również mówią o dużych szkodach, jakie potrafi wyrządzić wirus.
Przejście choroby bez świadomości to chyba najbardziej przerażający scenariusz.

Przeczytaj więcej
Komentarze