18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wyjaśnione!

Bezpłodność po szczepieniu na Covid-19? Nowe badania

25.01.2022  17:21
Bezpłodność po szczepieniu na Covid-19? Nowe badania
Bezpłodność po szczepieniu na Covid-19? Nowe badania Fot: Łukasz Gdak/East News

Bezpłodność po szczepieniu na Covid-19? Obawa przed takim następstwem zdrowotnym wiele osób zniechęciła do szczepień. Czy jest w tym ziarno prawdy? Najnowsze badania w końcu dają nam odpowiedź.

Szczepionka na Covid-19 oparta na mRNA wpływa na płodność. Czyżby teorie antyszczepionkowców się potwierdziły? Wiele osób w wieku rozrodczym obawiało się właśnie tego skutku ubocznego. 

Nic bardziej mylnego! Co prawda faktycznie szczepienie ma wpływ na płodność, ale odwrotne, niż mogliśmy początkowo zakładać. Szczepionka na Covid-19 oparta na mRNA firmy Pfizer i Moderna wpływa na płodność. Tak wynika z najnowszych badań. Co ciekawe, nie oznacza to, że pacjenci zaszczepieni tymi preparatami będą mieli z poczęciem dziecka problem. Wygląda na to, że jest... wręcz przeciwnie!

SzczepionKa na Covid-19 poprawia jakość nasienia

U mężczyzn, którzy przyjęli szczepionkę mRNA przeciw Covid-19 poprawiły się parametry nasienia! Jest to znaczące odkrycie badaczy z Miami. Wyniki ich badania zostały opublikowane przez prestiżowe pismo JAMA.

Specjaliści z University of Miami przeprowadzili badania wśród 45 mężczyzn w wieku 18-50 lat. Wykorzystano dwie szczepionki przeciwko COVID-19 firm: Pfizer/BioNTech oraz Moderna – obie oparte na technologii mRNA. Nasienie ochotników badano przed podaniem tych preparatów oraz średnio 70 dni po zastosowaniu drugiej dawki.

Jak się okazuje, wyniki tych badań są wręcz rewolucyjne! Jakość nasienia badanych bardzo się poprawiła - zwiększyła się zarówno liczba plemników w jednej ejakulacji, jak i ich ruchliwość, co przekłada się na większą płodność. W Polsce wiele osób również obawia się o płodność po szczepieniu, dlatego wyniki badania szybko opublikowali w mediach społecznościowych nasi krajowi lekarze. 

Rewelacyjne wyniki badań – poprawa jakości męskiego nasienia po szczepieniach przeciwko COVID-19. Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo

- napisał na Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Wiele osób w wieku reprodukcyjnym przytacza obawy o płodność, jako powód nieszczepienia się. Nasze badanie wskazuje po raz pierwszy, że szczepienie przeciw COVID-19 któregokolwiek z partnerów nie ma wpływu na płodność par próbujących zajść w ciążę poprzez stosunek płciowy

– skomentowała sprawę dr Amelia Wesselink. Jak dodała, czas do zajścia w ciążę par był bardzo podobny niezależnie od tego czy ktoś przyjął szczepionkę, czy nie.

Niesamowite, że czasem nauka może przyczynić się do poprawy więcej niż jednej dziedziny ludzkiego życia.