18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Azjatycka nawała arlekinów

Inwazja wściekłych biedronek w Polsce. Gryzą ludzi jak opętane

Wojciech Kozicki
17.06.2021  17:18
Biedronka azjatycka w Polsce - czy jest niebezpieczna dla ludzi?
Biedronka azjatycka w Polsce - czy jest niebezpieczna dla ludzi? Fot: FLPA/Paul Hobson/East News

Biedronki azjatyckie w Polsce – trwa inwazja! Uwaga, larwy biedronki azjatyckiej mogą być groźne dla ludzi. Podjęto decyzję, że z powodu plagi biedronek, dla dobra dzieci, musiał zostać zamknięty plac zabaw w Katowicach.

Biedronki azjatyckie w Polsce znów sieją strach i cierpienie. Plaga bezlitośnie uderzyła w Katowice, a tamtejszy Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zdecydował, że tymczasowo zamknięto plac zabaw oraz jedno z miejsc wypoczynkowych w Katowicach. Czy biedronka azjatycka może być niebezpieczna dla człowieka?

Biedronki azjatyckie w Polsce. Niebezpieczne arlekiny, gryzą i uczulają

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach ostrzega, że larwy biedronki azjatyckiej są groźne dla zdrowia, ponieważ mogą powodować silny odczyn alergiczny. Trwają konsultacje ze służbami jak poradzić sobie z taką przytłaczającą liczbą biedronek azjatyckich w Katowicach. Jak na razie do walki z biedronkami zaangażowano strażaków, którzy atakują najeźdźców środkiem owadobójczym.

O zamknięciu placu zabaw i strefy wypoczynku przy ul. Dunikowskiego, Okrzei w Katowicach zakład poinformował w środę. Pracownicy instytucji są w trakcie konsultacji z odpowiednimi służbami, by jak najszybciej rozwiązać ten problem – podaje Polsat News.

Biedronka azjatycka nie jest tak urocza i milusińska jak nasza rodzima biedronka siedmiokropka. Gatunek Harmonia axyridis jest uznany w Polsce za inwazyjny, a biedronki azjatyckie gryzą i są agresywne. Co więcej wypierają polskie biedronki, jedząc więcej mszyc i pozbawiając je zasobów pokarmu.

Nasze polskie biedronki także gryzą, ale są mniejsze niż azjatyckie, więc ich uszczypnięcie też jest mniej bolesne. Biedronki azjatyckie zostały sprowadzone do Polski, bo miały być wykorzystywane do zwalczania szkodników w szklarniach. Wymknęły się spod kontroli. Postępująca globalizacja powoduje, że wiele gatunków zwierząt i roślin migruje – wyjaśnia dr Janusz Mazurek, członek Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych. (Wyborcza)