18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uważajcie!

Blue Monday jest GROŹNY?! Naukowcy ostrzegają

17.01.2022  18:58
Blue Monday jest groźny?! Naukowcy ostrzegają!
Blue Monday jest groźny?! Naukowcy ostrzegają! Fot: Nick Fedirko/Shutterstock

Blue Monday właśnie trwa i wiele osób odczuwa jego przykry wpływ. Witamy w najbardziej depresyjnym dniu roku. Jeśli dziś czujecie się źle to nic dziwnego. Kogo nie złapała chandra, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Blue Monday trwa - to jeden z najgorszych do przeżycia dni w roku. Dlaczego? Utarło się, że to najbardziej depresyjny dzień w kalendarzu. Od lat eksperci dyskutują o tym, czy coś w tym jest - czy tak naprawdę to tylko medialny mit? Niezależnie od tego, jaka jest prawda - warto się dziś pochylić nad problemem depresji.

Specjaliści zalecają, by podejść do tego dnia z jak najlepszym nastawieniem - to powinno ułatwić jego przetrwanie. Jeśli ktoś odczuwa jednak długotrwałe spadki nastrojów, a dziś naprawdę nie ma już siły funkcjonować - warto poszukać pomocy specjalisty. 

Blue Monday - dziś najbardziej depresyjny dzień roku

Dlaczego trzeci poniedziałek nowego roku jest określany mianem "Blue Monday"? Przede wszystkim z angielskiego słowo "blue" oznacza niebieski, ale również smutny. Termin ten wprowadził natomiast Cliff Arnall, brytyjski psycholog z Cardiff University. Wyznaczył on datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego, uwzględniając pogodę (krótki dzień i małe nasłonecznienie), czynniki psychiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne. Od tego momentu media chętnie podchwyciły termin i wiele o nim napisały.

Podobno na Blue Monday najbardziej podatne są osoby między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia, w szczególności kobiety. Warto jednak nie poddawać się złym myślom, ale zawalczyć o siebie z całą mocą.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli nachodzą cię myśli samobójcze i czujesz, że jesteś w sytuacji bez wyścia - pamietaj, że są osoby, które chcą i mogą Ci pomóc. Poniżej zamieszczamy ważne numery, które mogą przydać się ludziom w kryzysie.
800 70 2222 - całodobowe Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie.
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Natomiast w sytuacji zagrożenia życia dzwoń pod numer 112 albo jedź na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.