18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Boisz się tego zdjęcia? To dobrze. Ta fobia może cię uratować

Redakcja
18.07.2017  10:09
trypofobia test
trypofobia test Fot: Wikimedia.org

Ludzie odczuwający strach przed dziurami mają większe szanse na przetrwanie.

Trypofobia to strach przed dziurami. Cierpiące na nią osoby odczuwają lęk patrząc na skupiska nieregularnych obiektów takich jak np. otwory w gąbkach i plastrze miodu, bąbelki na powierzchni kawy. Jak się okazuje, na taką dolegliwość może cierpieć nawet 15% ludzi na świecie.

Medycyna nie kwalifikuje trypofobii jak choroby, a część naukowców uważa ją za dziwactwo. Serwis IFLScience.com informuje, że tak naprawdę trypofobię pierwszy raz zdiagnozowano w internecie i to on nakręca związane z nią zamieszanie. Jednak nad trypofobią prowadzone są poważne badania. Wyniki są dość zaskakujące. Jak się okazuje, ta „choroba” może nawet ratować życie.

Choroba na zdrowie

Badacze z University of Kent przebadali grupę 600 osób, z których połowa cierpiała na trypofobię. Badanym pokazywano obrazki m. in. związane z różnymi chorobami. U osób cierpiących na trypofobię wywoływały niepokój i dyskomfort psychiczny. Dzięki naukowcom wiadomo już, że te osoby to szczęściarze.

Badacze doszli do wniosku, że trypofobia może wynikać z procesu ewolucji i jest strachem pierwotnym. Można uznać ją za mechanizm obronny przeciwko pasożytom i chorobom zakaźnym. W przypadku chorób takich jak np. tyfus i szkarlatyna, pojawiają się na ciele wzory podobne do tych, których boją się osoby cierpiące na trypofobię. To również oznaczenie jadowitych zwierząt takich jak np. ośmiornica hapalochlaena. Tym samym trypofobia staje się całkiem przydatną dolegliwością.

Wreszcie jakaś choroba wychodzi nam na zdrowie.

Zobacz test na trypofobię:

Przeczytaj więcej
Komentarze