18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przerażające odkrycie

CAŁA PLANETA POWAŻNIE ZAGROŻONA! Naukowcy to przeoczyli!

06.07.2022  15:54
Naukowcy odkryli "masywną" dziurę ozonową
Naukowcy odkryli "masywną" dziurę ozonową Fot: Naeblys/Shutterstock

Nowe odkrycie badaczy wstrząsnęło całym światem nauki. Badacze przeoczyli gigantyczną dziurę ozonową, która znajduje się nad tropikami. Jak ostrzegają, stanowi ona "wielki i globalny problem" oraz poważne zagrożenie dla ludzi.

IFL Science donosi, że nad tropikalnymi regionami Ziemi odkryto "masywną" dziurę ozonową. Jak informują naukowcy, jest ona aż siedem razy większa od dziury znajdującej się nad Antarktyką. Co więcej, w przeciwieństwie do swojej "siostry" oddziałuje na naszą planetę przez cały rok.

Tropiki stanowią połowę powierzchni planety i są domem dla około połowy światowej populacji. Istnienie tropikalnej dziury ozonowej może wywołać wielki i globalny problem - mówił badacz z Uniwersytetu w Waterloo.

Odkryty właśnie ubytek ozonu prawdopodobnie "wisi" nad strefą równikową od lat 80. ubiegłego wieku. W latach 70. XX wieku podjęto pierwsze próby wycofania z rynku chemikaliów, wpływających niekorzystnie na warstwę ozonową. Niestety, jak widać, działania te nie przyniosły oczekiwanego skutku.

Dziura ozonowa nad równikiem

Klimatolodzy ostrzegają, że dziura ozonowa zagraża ludzkiemu życiu. Nadmiar promieniowania ultrafioletowego prowadzi do nowotworów skóry, zaćmy oraz wielu innych poważnych schorzeń.

Zubożenie warstwy ozonowej może prowadzić do zwiększonego promieniowania UV na poziomie gruntu, co może zwiększyć ryzyko raka skóry i zaćmy u ludzi, a także osłabiać ludzki układ odpornościowy, zmniejszyć wydajność rolnictwa oraz negatywnie wpływać na wrażliwe organizmy wodne i ekosystemy - wyjaśnia jeden z badaczy cytowany przez IFL Science.

Za dziurę ozonową uważa się obszar, gdzie grubość ozonowej warstwy wynosi mniej niż 220 jednostek Dobsona (DU).

Czytaj także