18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Powikłania na całe życie

COVID-19 niszczy mózg. Ozdrowieńcom grozi DEMENCJA

Wojciech Kozicki
30.07.2021  17:08
Koronawirus powoduje takie powikłania jak mgła mózgowa i demencja?
Koronawirus powoduje takie powikłania jak mgła mózgowa i demencja? Fot: VEM/BSIP/East News

Nawet jeśli jest się ozdrowieńcem, to po przechorowaniu koronawirusa, problemy zdrowotne mogą dopiero się zacząć. Medycy ostrzegają, że powikłania po COVID-19 mogą być bardzo dotkliwe i długoletnie, a jednym z nich może być DEMENCJA!

Na liście powikłań po przechorowaniu COVID-19 znajduje się tzw. „mgła mózgowa”. Występuję problemy z pamięcią i koncentracją, dezorientacja. Na takie dolegliwości w Polsce uskarżała się chociażby Dorota Gardias. Trwają badania, z których już wynika, że zakażenie koronawirusem może mieć długotrwałe konsekwencje dla mózgu, a COVID-19 może prowadzić do demencji.

Kłopoty z pamięcią po COVID-19. Koronawirus to przyszła demencja?

Jak wynika z najnowszych badań, po przechorowaniu COVID-19 zdiagnozowano zmiany w biologii mózgu, mogące się utrzymać nawet przez wiele miesięcy. Powiązane z nimi mogą być utrata węchu i gorsza ostrość umysłu u osób starszych. Stwierdzono, że utrzymujące się objawy mózgowe mogą prowadzić do demencji kilka lub kilkadziesiąt lat po zachorowaniu. Dr George Vavougios obawia się, że infekcja COVID-19 może być zalążkiem przyszłej choroby Alzheimera. Nie wiadomo wciąż, czy ludzie, którzy są genetycznie bardziej narażeni na problemy z mózgiem po COVID-19, są genetycznie narażeni na rozwój choroby Alzheimera. Z analiz wynika jednak, że zakażenie koronawirusem może pogłębić chorobę Alzheimera.

Chociaż często można znaleźć twierdzenia, że tzw. długi COVID-19 wpływa przede wszystkim na młodsze osoby, nowe badania sugerują, że także wiele osób powyżej 60. roku życia ma problemy z mózgiem długo po infekcji – podaje Polsat News.

Dr Ronald Petersen, który kieruje ośrodkiem badań nad chorobą Alzheimera amerykańskiej organizacji medycznej Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota, zwrócił uwagę, że wciąż nie wiadomo, jak długo mogą utrzymywać długotrwałe skutki koronawirusa. Nie wyklucza, że mogą przerodzić się w stały stan. Być może dolegliwości takie jak np. utrata pamięci mogą wynikać ze stanu zapalnego albo skutków ubocznych wynikających ze stanu zapalnego podczas infekcji covidem, ale potwierdzą to dopiero kolejne badania.

Czytaj także
Przeczytaj więcej