18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga!

COVID-19 atakuje włosy. Nowe, niepokojące objawy

25.01.2022  17:42
COVID-19 atakuje włosy
COVID-19 atakuje włosy Fot: Maksim Shmeljov/Shutterstock

Gorączka, duszności utrata smaku – te objawy COVID-19 zna prawie każdy. Jednak to nie wszystkie symptomy, które mogą nam towarzyszyć w trakcie lub po infekcji. Jak informują dermatolodzy, coraz większą liczbą pacjentów dotyka problem wypadających włosów.

Według badań problem wypadających włosów dotyczy nawet jednej trzeciej ozdrowieńców. Zjawisko to najczęściej nasila się około 3 miesiące po zakażeniu.

Pacjenci relacjonują, że włosy wyłażą garściami. Są wszędzie: na poduszce, na ubraniu. Nie mogą nawet ich dotknąć, bo zostają im w dłoniach - opisuje prof. Dorota Krasowska, kierowniklubelskiej kliniki dermatologii.

Prof. Kraskowska podkreśla, że dla kobiet problem ten jest wyjątkowo uciążliwy, dlatego częściej decydują się one na wizytę u lekarza. Co ciekawe, wypadanie włosów może dotknąć każdego, niezależnie od nasilenia przebiegu COVID-19.

Wypadanie włosów po COVID-19

Zdaniem profesor Doroty Krasowskiej główną przyczyną wypadających włosów jest przebycie samej infekcji, która wiąże się z silnym stresem i zaburzeniami hormonalnymi.

Takim czynnikiem ryzyka jest gorączka i bardzo silny stres związany z dużymi obawami o własne zdrowie i życie. Pod ich wpływem mieszki włosowe ulegają zanikowi - mówiła dermatolog.

Jak sobie poradzić z wypadającymi włosami? Pomóc mogą suplementy i witaminy, jednak w niektórych przypadkach konieczna będzie terapia naświetlania, umożliwiająca regenerację zniszczonych włosów.