18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koszmarna zaraza

CZARNY GRZYB ROZNOSI SIĘ W SZALONYM TEMPIE. Ludzie umierają w mękach

21.05.2021  19:57
Czarny grzyb atakuje ozdrowieńców. Nowa zaraza
Czarny grzyb atakuje ozdrowieńców. Nowa zaraza Fot: stockpexel/Shutterstock

COVID-19? Kto by się przejmował, gdy nad światem zawisła potworna zaraza czarnego grzyba. Dziwna, przerazająca i co najgorsze śmiertelna choroba zbiera coraz większe żniwo. Co się dzieje?

Czarny grzyb, czyli fachowo - mukormykoza - atakuje ozdrowieńców, którzy wyleczyli się z COVID-19. Prawdziwą plagę przeżywają dziś Indie, gdzie lekarze nie są w stanie poradzić sobie z zarazą SARS-COV-2, a już mają kolejny wielki problem.

Mukormykoza kolejną plagą po COVID-19?

Choroba wywoływana jest przez grzyb Mucorales, który naturalnie występuje w środowisku! Indyjscy lekarze podejrzewają, że masowe zarażenia wywoływane są leczeniem pacjentów z COVID-19 sterydami. Najczęściej chorują bowiem osoby mocno osłabione, pacjenci, którzy ciężko przechodzili zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 i wymagali hospitalizacji.

W szpitalach w Indiach najpoważniejsze przypadki COVID-19 leczy się właśnie za pomocą sterydów, między innymi deksametazonem. I choć terapia zdaje się skuteczna, to coraz częściej dochodzi do potwornych skutków ubocznych.

Zobacz także

Czarny grzyb zabija ozdrowieńców

W Indiach odnotowano już setki przypadków "czarnego grzyba", a liczba ta stale rośnie. Tylko w New Delhi zachorowało już około 200 osób.

Mukormykoza rozwija się głównie w nosie i zatokach, zdarza się tez jednak, że atakuje mózg i oczy. Jej pierwsze objawy to zatkany, krwawiący nos, wokół którego mogą pojawić się czarne plamy, a także opadanie powiek, obrzęk i ból oczu, osłabione widzenie a w ostateczności nawet utrata wzroku.

Leczenie mukormykozy jest bardzo trudne, może wymagać operacji. Niestety choroba często kończy się też śmiercią pacjentów.

Czytaj także
Przeczytaj więcej