18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

COVID-19 atakuje

CZERWONA STREFA w Polsce. Jakie obostrzenia obowiązują?

14.10.2020  17:23
Czerwona strefa w Polsce
Czerwona strefa w Polsce Fot: Karol Makurat/REPORTER

Czerwona strefa w Polsce bardzo mocno i szybko się rozszerza. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań sytuacja robi się wyjątkowo poważna. Jakie obostrzenia, zakazy i nakazy wprowadzone przez rząd obowiązują w miejscach objętych największym reżimem? Wyjaśniamy.

Czerwona strefa jeszcze miesiąc temu obowiązywała jedynie w niewielkich częściach Polski, które notowały na swoim terenie najwięcej zakażeń. Teraz pandemia koronawirusa rośnie w siłę, a codzienne rekordy zachorowań sprawiają, że strefa ta rozrasta się prawie na cały kraj. Warto wiedzieć, jakie konkretnie zakazy, nakazy i obostrzenia w niej obowiązują.

Już w czwartek 15 października zostanie opublikowana nowa lista stref czerwonych. Nieoficjalnie mówi się, że tym razem trafi do niej m.in. stolica Polski. Warszawa, zgodnie z tym, co twierdzi prezydent miasta, od dawna przygotowuje się na taki scenariusz i jest gotowa do zaakceptowania dalszego rozwoju wypadków.

Czerwona strefa w Polsce. Jakie obowiązują obostrzenia?

Warto wiedzieć dokładnie, jakie obostrzenia, zakazy i nakazy obowiązują w strefach czerwonych. Przede wszystkim nie ma możliwości organizowania na terenach tej strefy żadnych targów czy kongresów. Wydarzenia sportowe mogą się obywać, jednakże bez udziału publiczności. W kinach panuje ograniczenie publiczności od 25 proc. wszystkich miejsc i zachowywać należy 1,5-metrowy odstęp od innego widza. 

Wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej mogą się odbywać w pomieszczeniach pod warunkiem, że widzowie zajmują co czwarte miejsce na widowni, nie przekraczając przy tym 25 proc. wszystkich miejsc oraz bezwzględnie zachowują min. 1,5-metrową odległość między sobą. Absolutnie koniecznym warunkiem jest także zasłanianie ust i nosa.

Wydarzenia takie mogą się również obywać na świeżym powietrzu, ale także pod kilkoma warunkami. Liczba widzów nie może przekraczać 100 osób, musi zostać zachowana min. 1,5-metrowa odległość między nimi, a dodatkowo wszyscy muszą zasłaniać usta i nos. Duże kontrowersje budzi w strefie czerwonej gastronomia. Tam działalność taką można prowadzić jedynie w godzinach 6:00-22:00.

Dodatkowo, od 17 października 2020 roku na weselach w strefie czerwonej uczestniczyć może maksymalnie 50 osób. Rząd intensywnie pracuje nad kolejnymi obostrzeniami, które mają dać nam szansę na pokonanie pandemii COVID-19. Oby faktycznie przyniosły one spodziewany i upragniony przez nas wszystkich efekt.

Przeczytaj więcej
Komentarze