18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielkie wydarzenie

Całkowite zaćmienie księżyca. Satelita zniknie w maju?

05.05.2021  21:07
Całkowite zaćmienie księżyca
Całkowite zaćmienie księżyca Fot: Sylwia Dabrowa/Polska Press/East News

Całkowite zaćmienie księżyca czeka nas już w maju. Kiedy dokładnie będzie mieć miejsce to wyjątkowe zjawisko? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu - odpowiemy na te pytania ze szczegółami.

Całkowite zaćmienie księżyca jest nieczęstym zjawiskiem. Dawniej z pewnością zniknięcie satelity z naszego nieba wzbudziłoby trwogę w ludziach - teraz mamy wiedzę niezbędną do tego, by pojąć, co tak naprawdę ma w kosmosie miejsce.

Już 26 maja o godzinie 10:47 naszego czasu rozpocznie się całkowite zaćmienie księżyca. Zjawisko będzie trwało dokładnie 14 minut i jest zdecydowanie godne naszej uwagi. Niestety, w tym roku nie będzie ono spektakularnie widoczne z naszego kraju. 

Całkowite zaćmienie księżyca i superpełnia

Jak podaje portal timeanddate.com będą mogli obserwować je mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii oraz wysp Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej oraz częściowo Alaski i Kanady, Hawajów, Meksyku i Ameryki Środkowej oraz większości Ameryki Południowej.

Dla pocieszenia warto wiedzieć, że mimo iż Polska nie znajdzie się w zasięgu zaćmienia Księżyca, to przy sprzyjających warunkach będziemy mogli obejrzeć tego dnia inne spektakularne zjawisko, czyli drugą superpełnię w tym roku. Będzie to wyjątkowe widowisko, dlatego warto o tym pamiętać, planując sobie wieczór w Dniu Matki.

Kosmos ma jeszcze wiele pięknych zjawisk, które możemy obserwować z Ziemii. Dlatego zawsze należy być czujnym i pilnować dat takich wydarzeń - z całego serca polecamy raz na jakiś czas zapatrzeć się w niebo.

Czytaj także
Przeczytaj więcej