18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ambitny plan

Chiny planują zniszczyć asteroidę. Obiekt leci w stronę Ziemi

10.07.2021  16:28
Asteroida leci w kierunku Ziemi
Asteroida leci w kierunku Ziemi Fot: CreativeColony/Shutterstock

Pomysły i działania Chin od wielu lat wywołują ogromne kontrowersje. Tym razem Państwo Środka chce za pomocą rakiet zniszczyć asteroidę, lecącą w stronę naszej planety. Mimo że ryzyko zderzenia jest niewielkie, władze traktują sprawę poważnie.

Chiny chcą zniszczyć asteroidę, która leci w stronę naszej planety. Do zrealizowania celu konieczne będzie wykorzystanie 23 rakiet, które rozbiją obiekt na drobne kawałki.

Ambitny plan chińskiego rządu

Do rozsadzenia asteroidy Bennu chińskie władze wykorzystają rakiety Long March 5. Co ciekawe, groźny obiekt zbliży się do naszej planety na odległość 7,5 miliona kilometrów. Według badaczy dojdzie do tego za około 150 lat.

Prawdopodobieństwo kolizji z asteroidą Bennu wynosi 1 do 2700. Mimo niewielkiego ryzyka Chiny wolą dmuchać na zimne. Dodatkowo przeprowadzenie działań na taką skalę może być dobrą okazją do sprawdzenia nowych technologii.

Bennu przyglądają się również Stany Zjednoczone. NASA przedstawiła pomysł zniszczenia obiektu za pomocą 400 ton ładunków wybuchowych, które miałyby zostać umieszczone na powierzchni asteroidy. Pomysł ten jest znacznie trudniejszy do wykonania oraz bardziej czasochłonny.

Wcześniej rozważano użycie broni jądrowej, lecz pomysł ten okazał się nietrafiony, gdyż część odłamków mogłaby wtedy spaść na ziemię, powodując niepotrzebne zagrożenie.