18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tajemnica z Wuhan

Chiny ukrywają prawdę o COVID-19? Nie zgadzają się na śledztwo

Bartłomiej Ciepielewski
22.07.2021  20:40
Chiny boją się śledztwa w Wuhan?
Chiny boją się śledztwa w Wuhan? Fot: Brastock/Shutterstock

Władze Chin nie wyrażają zgody na kontynuowanie badań nad pochodzeniem koronawirusa. Jak twierdzą, plan zaproponowany przez WHO lekceważy zdrowy rozsądek oraz przeczy nauce.

Światowa Organizacji Zdrowia przedstawiła plan dotyczący kolejnego etapu badań nad pochodzeniem koronawirusa. Nowe działania zakładają między innymi szczegółową kontrolę laboratoriów, a także targu w Wuhan. Pomysł ten nie spodobał się Chinom, które nie wyrażają zgody na podjęcie tego typu działań.

Nie zaakceptujemy takiego planu poszukiwania źródła (pandemii), ponieważ w niektórych aspektach lekceważy on zdrowy rozsądek i przeczy nauce - stwierdził wiceminister komisji zdrowia Zeng Yixin.

WHO apeluje również do Chin o przekazanie większej ilości informacji, gdyż podczas ostatniego śledztwa naukowcy nie mieli dostępu do wszystkich danych.

Chiny krytykują WHO

Chińskie władze stanowczo krytykują plan kontynuowania śledztwa, gdyż zawiera on hipotezę, że wirus wyciekł z laboratorium poprzez naruszenie protokołów bezpieczeństwa. Zeng Yixin dodaje, że część danych nie została przekazana ekspertom badającym laboratorium ze względu na to, że mogłyby one naruszać kwestie prywatności.

Mamy nadzieję, że WHO poważnie przeanalizuje uwagi i sugestie poczynione przez chińskich ekspertów i potraktuje poszukiwanie źródła Covid-19 w sposób prawdziwie naukowy oraz pozbędzie się interferencji politycznej – dodał wiceminister.

Pierwsza misja zespołu ekspertów nie potrafiła udzielić jednoznacznej odpowiedzi na temat pochodzenia koronawirusa. Za najbardziej prawdopodobną wersję uznano przeniesienie wirusa na człowieka za pośrednictwem dzikich zwierząt. Hipoteza zakładająca ucieczkę patogenu z chińskiego laboratorium oceniana jest jako "skrajnie mało prawdopodobna".

Czytaj także
Przeczytaj więcej