18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

2021 w natarciu

Choinki grozy w polskich domach. Są WYSOKOTOKSYCZNE

16.12.2020  13:26
Choinka wysokotoksyczna
Choinka wysokotoksyczna Fot: IgorAleks/Shutterstock

Choinki grozy zagościły w polskich domach. Niestety, warto dowiedzieć się w porę, czy nasze drzewko jest bezpieczne, czy to jednak potwór wcielony w roślinę? Niektóre urocze choineczki niosą ze sobą jedynie wielkie niebezpieczeństwo. 

Choinki to podstawowy symbol Świąt Bożego Narodzenia. Prawie w każdym polskim domu stoją przyozdobione drzewka. Jedni z nas kupują wyłącznie sztuczne egzemplarze, inni są zakochani w żywych jodłach i świerkach. Niestety, poza czystą radością z ubierania choinki, możemy czasem narazić się na niebezpieczeństwo.

Jak się okazuje, do wielu polskich domów już trafiły choinki grozy. Tym razem odetchnąć mogą ci, którzy postawili na choinkę plastikową. W tym przypadku to żywe drzewka stanowią największe zagrożenie. O co chodzi?

Choinki grozy w polskich domach

Choinki często hodowane są na specjalnych plantacjach. Jest to legalne źródło pozyskiwania nowych drzewek, jednak istnieje jedno, poważne ALE - w takich miejscach mogą być używane niezwykle szkodliwe, toksyczne dla człowieka pestycydy. Poza tym, że wniesiemy je sobie do domu, to dodatkowo pozostaną one w glebie i wodzie na długie lata - szkodząc skrajnie ekologii.

Kilka lat temu to właśnie ekolodzy odkryli, jak bardzo nafaszerowane chemią są nasze rodzime choinki. Według przeprowadzonych wtedy badań - nawet co piąte drzewko było toksyczne. Informację na ten temat nagłośniła ówcześnie organizacja Bund fur Umwelt und Naturschutz Deutschland (Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Środowiska i Przyrody Niemiec, w skrócie: BUND).

Wykryty w choinkach glifosat jest substancją podejrzewaną o powodowanie raka u ludzi. To chyba ostatnia rzecz, na jaką mamy ochotę w czasie Świąt. Choinka powinna wyłącznie nieść radość, a nie stanowić zagrożenie. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej