18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tylko nie to!!!

Chomik wyginie za naszego życia?! Dramat i makabra

08.01.2021  13:00
Chomik wyginie?!
Chomik wyginie?! Fot: EWA FALKIEWICZ/REPORTER

Chomik to jedno z najbardziej lubianych i popularnych zwierzątek domowych. Czy możecie sobie wyobrazić, że ten gatunek znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie? Być może za naszego życia te małe, słodkie gryzonie przestaną istnieć... 

Chomik to cudowne stworzonko, które od lat jest pupilem ludzkości. Niestety, cały gatunek tego uroczego gryzonia znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie. Aktualnie jest krytycznie zagrożony wyginięciem.

Jeśli nic na świecie się nie zmieni, jeszcze za naszego życia chomiki po prostu przestaną istnieć. Kiedyś ten gryzoń był powszechny na terenie Europy i Azji - teraz sytuacja drastycznie się zmienia. Ogromnie spadł poziom reprodukcji tych zwierząt - w XX wieku samica miała przeciętnie 20 młodych, obecnie to 5-6.

Chomiki wyginą za naszego życia?!

W tym momencie naukowcy nie są pewni, co jest tego powodem, ale możliwymi przyczyniami są m.in. rolnicze monokultury, uprzemysłowienie, zmiany klimat i zanieczyszczenie światłem. Jeżeli utrzyma się podobny trend, chomik europejski wyginie do połowy wieku. 

Czy wyobrażacie sobie, że nasze wnuki mogą oglądać chomiki tylko na szkolnych ilustracjach? Świat bez tych słodkich maluchów będzie się wydawał okropnie smutnym miejscem. W ostatnich latach coraz więcej osobników znajduje się na skraju wyginięcia.

Człowiek doprowadził do ekologicznego dramatu. Nie tylko chomik, ale również żubr wkrótce mogą być wyłącznie smutnymi reliktami przeszłości. Pozostaje nam mieć nadzieję, że jakimś cudem jednak do tego nie dojdzie.

Czytaj także
Przeczytaj więcej