18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co za zaraza...

Covid-19 groźniejszy niż myśleliśmy. Można... STRACIĆ SŁUCH

Malwina Kossela
01.04.2021  17:44
Covid-19 i jego skutki uboczne
Covid-19 i jego skutki uboczne Fot: ADAM SLOWIKOWSKI/REPORTER

Covid-19 może być groźniejszy niż wszyscy sądziliśmy. Choroba pociąga za sobą wiele przykrych, długotrwałych skutków ubocznych. Można m.in. stracić słuch. Lekarze rozkładają ręce, a ozdrowieńcy są przerażeni.

Covid-19 to ciężka choroba, która na każdy organizm działa zupełnie inaczej. Nigdy nie wiadomo, czy zakażony wyjdzie ze swojej walki cało, a nawet kiedy wyzdrowieje - jeszcze bardzo długo może się zmagać z ciężkimi powikłaniami.

Znane nam do tej pory doskonale zaburzenia smaku i węchu to nie jedyne neurologiczne konsekwencje zakażenia koronawirusem. Jak sugerują nowe badania, utrata słuchu i inne problemy z tym zmysłem także mogą być silnie związane z przejściem przez piekło Covid-19.

Covid-19 powoduje utratę słuchu?!

Jak szacują naukowcy - 7,6 proc. osób zakażonych COVID-19 doświadcza utraty słuchu, a 14,8 proc. cierpi na szum w uszach. Badacze odnotowali również, że częstość występowania zawrotów głowy wynosiła 7,2 proc. Wygląda więc na to, że koronawirus może dewastować więcej rzeczy w naszym ciele niż początkowo sądziliśmy.

"Jeśli to prawda, że między 7 a 15 proc. zakażonych ma te objawy, powinniśmy to potraktować bardzo poważnie" - powiedział Sky News profesor Kevin Munro, dyrektor Centrum Audiologii i Głuchoty w Manchesterze.

Istnieje pilna potrzeba starannie przeprowadzonego badania klinicznego i diagnostycznego, aby zrozumieć długoterminowe skutki COVID-19 na układ słuchowy

- skomentował Munro.

Wiemy już, że wiele wirusów może doprowadzić do utraty słuchu. Takie choroby jak świnka, odra, czy też zapalenie opon mózgowych potrafią prowadzić do głuchoty. Najwidoczniej koronawirus zalicza się do tego niebezpiecznego grona.

Czego jeszcze dowiemy się o patogenie, który na tak długo zabrał nam życie, do jakiego byliśmy przyzwyczajeni?

Czytaj także
Przeczytaj więcej