18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabójcza mukormykoza

"Czarny grzyb" atakuje ozdrowieńców w kolejnym kraju

Wojciech Kozicki
02.06.2021  19:06
Mukormykoza w kolejnym kraju. "Czarny grzyb" infekuje ozdrowieńców
Mukormykoza w kolejnym kraju. "Czarny grzyb" infekuje ozdrowieńców Fot: Dimko/Laski Diffusion/East News

Niedawno informowaliśmy, że „czarny grzyb” atakuje ozdrowieńców w Indiach. Sytuacja staje się groźna, bo mukormykoza intensywnie się rozprzestrzenia, a kolejne przypadki tej niebezpiecznej grzybicy odnotowano już w Iraku. Pojawiły się informacje o ofiarach śmiertelnych.

„Czarny grzyb”, czyli mukormykoza, staje się coraz poważniejszym zagrożeniem w Indiach, gdzie atakuje ozdrowieńców, którzy przechorowali koronawirusa. Tymczasem "czarnego grzyba" wykryto w prowincji Dhi Qar w Iraku. Odnotowano trzy przypadki i jeden zgon z powodu mukormykozy.

Czarny grzyb atakuje ozdrowieńców. Zabójcza mukormykoza

Mukomyrkoza, nazywana potocznie „czarnym grzybem”  jest chorobą wywoływaną przez grzyby powszechnie występujące w środowisku. Atakuje osoby o osłabionej odporności, szczególnie leczone sterydami i cierpiące na cukrzycę.

Według ekspertów cytowanych przez brytyjski "Guardian" to właśnie słabo leczona cukrzyca może być powodem nadzwyczajnie wysokiej liczby infekcji w Indiach. Sterydami, takimi jak deksametazon, leczy się cięższe przypadki COVID-19 w szpitalach – informuje Interia.pl.

Do tej pory „czarny grzyb” był diagnozowany jedynie w Indiach, a śmiertelność na mukormykozę wynosi 50%. Rozwija się w nosie i zatokach, ale może atakować oczy i mózg, a niejednokrotnie konieczna jest operacja.

Czytaj także
Przeczytaj więcej