18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaskakujące ustalenia naukowców

Czas WYRZUCIĆ maseczki?! Szkodzą bardziej niż pomagają?

31.08.2021  09:18
Maseczki są... niebezpieczne?
Maseczki są... niebezpieczne? Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Maseczki towarzyszą nam wszędzie, odkąd tylko zaczęła się pandemia koronawirusa. Według szokujących ustaleń naukowców — być może bardziej nam one szkodzą, niż pomagają. Czy to już czas na zrzucenie z siebie tego ochronnego narzędzia?

Maseczki najpierw towarzyszyły nam w miejscach publicznych, potem nawet na spacerach, by znów ograniczyć się tylko do zamkniętych miejsc ogólnego użytku. Maseczka idzie w parze z pandemią koronawirusa i jest jej nieodłącznym atrybutem. Co, jednak jeśli naukowcy zaczynają zauważać, że noszenie materiału na twarzy wyrządza nam więcej szkody niż pożytku? 

Nie da się ukryć, że maseczki, którymi się chronimy od koronawirusa są... pełne bakterii. Szokujące ustalenia naukowców zmienią Wasze postrzeganie tego codziennego przedmiotu. Czy w związku z tym, że czwarta fala pandemii wciąż nie nadeszła, rządzący uwolnią nas od obowiązku ich noszenia?

Maseczki... PEŁNE BAKTERII

Niemieccy badacze przyjrzeli się z bliska maseczkom i byli w ciężkim szoku. Zbadali konkretnie, co osiada na nich w czasie jazdy komunikacją miejską — wyniki ich obserwacji przedstawił portal polsatnews.pl. Będziecie w szoku i możecie odczuć duże obrzydzenie. 

Aby przekonać się, co w maseczkach piszczy, do analizy wzięto dwadzieścia maseczek jednorazowych, które zostały zużyte w komunikacji publicznej. Okazało się, że po takiej podróży są one pełne bakterii, grzybów, a nawet pleśni. Eksperci zgodnie twierdzą, że w wilgotnym i ciepłym środowisku, które powstaje pod wpływem oddechu, drobnoustroje i grzyby dość szybko się namnażają.

Ważne jest, żeby maseczek nigdy nie używać wielokrotnie, nie bez powodu nazywane są one produktami jednorazowymi. Specjaliści przypominają, że maseczkę należy wymieniać, kiedy tylko pod wpływem oddechu stanie się wilgotna. Żeby nie przynieść sobie większej szkody niż pożytku, trzeba pamiętać o tych kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim powinniśmy mieć przy sobie zapasowe sztuki maseczek i wymieniać je często. Nigdy nie należy dwukrotnie korzystać z tej samej maseczki jednorazowej. Maseczki wielokrotnego użytku należy natomiast często prać w wysokiej temperaturze.

Mimo wszystko, większość osób ma dość tego obowiązku, dlatego zróbmy wszystko, by ostatecznie pozbyć się tej przykrej konieczności.

Czytaj także