18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga!

Nie rób TEGO po szczepieniu! Popełniamy wielki błąd

29.06.2021  18:41
Czego nie robić po szczepieniu przeciw COVID-19?
Czego nie robić po szczepieniu przeciw COVID-19? Fot: MBLifestyle/Shutterstock

Bezpośrednio po szczepieniu przeciw COVID-19 powinniśmy zrezygnować z niektórych aktywności. Lekarze ostrzegają, że zlekceważenie tych zasad może stanowić poważne zagrożenie.

Profesor Joanna Zajkowska z białostockiego Szpitala Klinicznego podkreśla, że po szczepieniu powinniśmy dać odpocząć naszemu organizmowi. Konieczne jest zachowanie umiaru i rozsądku, a część wymagających zadań warto przełożyć na inny termin. Zdaniem ekspertki przez około 1-2 dni po szczepieniu należy unikać dużego wysiłku fizycznego.

Nie rzucajmy się od razu na 30-kilometrową wycieczkę rowerem. Odpuśćmy na chwilę opalanie oraz pływanie w jeziorze czy morzu. Po prostu poleniuchujmy w zaciszu domowym - zaapelowała ekspertka.

Wstrzymanie się od intensywnej aktywności może pomóc w prawidłowym zidentyfikowaniu odczynów poszczepiennych. Jeśli połączą się one z udarem słonecznym lub zakwasami prawdopodobnie zostaną błędnie zdiagnozowane. Zajkowska podkreśla, że po szczepieniu istotne jest zachowanie czujności, aby odpowiednio szybko zareagować na niepokojące objawy.

Alkohol a szczepienie przeciw COVID-19

Nikt nie chce o tym mówić, gdyż liczba szczepień mogłaby drastycznie spaść, ale bezpośrednio po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 nie należy spożywać alkoholu.

Jego picie odwadnia, więc zrezygnujmy z niego po przyjęciu szczepionki. To tylko wyjdzie nam to na zdrowie - przyznała lekarka.

Eksperci podkreślają, że nie powinniśmy spożywać alkoholu przez pierwsze 48, a nawet 72 godziny po szczepieniu. W tym czasie mogą występować odczyny poszczepienne, zatem istotna jest dobra kondycja organizmu.