18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Żyć nie umierać!

Człowiek może żyć 150 lat! Naukowcy znają sekret długowieczności

Bartłomiej Ciepielewski
16.06.2021  13:54
Naukowcy wiedzą, ile może żyć człowiek
Naukowcy wiedzą, ile może żyć człowiek Fot: Kristo-Gothard Hunor/Shutterstock

Naukowcom udało się wyliczyć, jaka jest górna granica ludzkiego życia. Według przeprowadzonych badań człowiek może żyć przez maksymalnie 150 lat, jednakże musi spełnić kilka kluczowych warunków.

Międzynarodowy zespół naukowców z USA, Rosji i Singapuru zbadał ponad 70 tysięcy osób w wieku do 85 lat. Opracowany przez nich model statystyczny pozwolił na wyliczenie maksymalnego wieku, jakiego może dożyć człowiek.

Człowiek może żyć 150 lat

Badania struktur krwi wykazały, że człowiek może dożyć nawet 150 lat. Zaobserwowano również zależność między długowiecznością, a tempem powracania do stanu zdrowia po chorobach. Przeprowadzone analizy nie uwzględniały rozwoju medycyny, który może dodatkowo wpłynąć na wydłużenie naszego życia.

Opublikowane analizy wskazują, że spory wpływ na długowieczność mają dobre geny, odpowiednia dieta oraz ćwiczenia. Jeśli uda się skutecznie zwalczać wszystkie choroby cywilizacyjne, wynik ten będzie jeszcze okazalszy.

Do miejsc, gdzie ludzie żyją najdłużej, zalicza się japońską wyspę Okinawa oraz Sardynię we Włoszech. Dotychczas najstarszym człowiekiem na świecie była Francuzka Jeanne Calment (122 lata i 164 dni). Jeśli chodzi o kategorię męską, zdecydowanym rekordzistą był Japończyk, Jiroemon Kimura (116 lat i 54 dni). W Polsce pięknym wiekiem może pochwalić się Tekla Juniewicz, która kilka dni temu świętowała 115 urodziny.

Czytaj także
Przeczytaj więcej