18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uda się?

Czy można pokonać pandemię COVID-19? Naukowcy znają odpowiedź

13.08.2021  16:49
Pandemia zostanie kiedykolwiek pokonana?
Pandemia zostanie kiedykolwiek pokonana? Fot: Inspiration GP/Shutterstock

Część ekspertów uważa, że koronawirus rozprzestrzenił się do tego stopnia, że pozostanie z nami na zawsze. Według nowych badań nadal istnieje szansa na całkowite pokonanie COVID-19, jednak będzie to niezwykle trudne do osiągnięcia.

Badacze z Nowej Zelandii dokonali metaanalizy, dzięki której można stwierdzić: czy istnieje szansa na wyeliminowanie SARS-COV-2. Uczeni szczegółowo sprawdzili poprzednie badania, a także porównali obecną zarazę do ospy i polio. Opublikowany raport wskazuje na to, że nadal mamy szansę na całkowite wykorzenienie groźnego patogenu.

Autorzy badania podkreślają, że koronawirus na pewien czas został skutecznie wyeliminowany między innymi z Islandii, Chin i Nowej Zelandii. Zdołano tego dokonać jeszcze przed wyprodukowaniem szczepionek przeciw COVID-19. Pomogły m.in. kontrole graniczne, dystans, obowiązek noszenia maseczek oraz masowe przeprowadzanie testów.

Nadzieję dają też wcześniejsze kampanie szczepionkowe, dzięki którym udało się wyeliminować między innymi ospę. Choroba, która towarzyszyła ludzkości przez 3 tysiące lat, została pokonana w latach 70. XX wieku. Drugim przykładem choroby, której już nie ma, jest polio. Przez ostatnie 30 lat liczba nowych przypadków zakażeń tym wirusem zmalała o 99 procent.

COVID-19 zostanie pokonany?

Nowozelandzcy naukowcy postanowili sprawdzić, czy taki scenariusz jest możliwy dla COVID-19. W tym celu opracowano system z 17 zmiennymi takimi jak m.in. czas odporności, dostępność szczepionki, skuteczne informowanie o infekcji, a także środki finansowe.

Po podsumowaniu wyników COVID-19 zdobył 28 na 51 punktów, wyprzedzając nawet polio (26 pkt).

W tej bardzo wstępnej analizie wyeliminowanie COVID-19 wydaje się nieco bardziej wykonalne niż w przypadku polio, ale znacznie trudniejsze niż w przypadku ospy - przekazali autorzy badania.

Głównymi czynnikami utrudniającymi pokonanie pandemii są nowe mutacje, niechęć do szczepień oraz wysokie koszty wdrażania programów szczepiennych.