18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

to się nie zdarza często

DZIŚ ZORZA POLARNA NAD POLSKĄ! Niezwykłe zjawisko na niebie

30.10.2021  16:55
Zorza polarna na polskim niebie
Zorza polarna na polskim niebie Fot: Sylvie Corriveau/Shutterstock

W nocy z soboty na niedzielę na polskim niebie pojawi się coś niezwykłego. Prawdziwy spektakl zafunduje nam zorza polarna. Tego nie można przegapić!

Coś takiego w Polsce prawie się nie zdarza, ale dziś mamy wyjątek. Na niebie może być widoczna zorza polarna. Gdzie jej wypatrywać i jak się przygotować? Za powstanie zorzy polarnej odpowiadać ma burza magnetyczna na słońcu. W Polsce największe szanse na zobaczenie jej będą mieć mieszkańcy północy kraju, na terenach oddalonych od sztucznych świateł.

O tym, że na słońcu doszło do koronalnych wyrzutów masy (CME) naukowcy z NASA informowali już 28 października. Teraz do Ziemi dociera plazma wyrzucona w nawet czterech takich wyrzutach. Dzięki temu zorza pojawi się nie tylko na północy globu, ale też w "niższych" partiach i może być widoczna w Polsce.

Zorza polarna widoczna w Polsce

Największe szanse na pojawienie się i obserwację zorzy będziemy mieć około godziny 19 w sobotę. Z każdą kolejną godziną będą one maleć. Co ważne, pojedynczy rozbłysk trwać może zaledwie kilka do kilkunastu minut.

To przeżycie dojmujące, widzimy coś, co wygląda jak tańczące draperie, firany. Podobne kształty pojawiają się na niebie i jak gdyby w zwolnionym tempie powiewają na wietrze

- mówi w rozmowie z PAP miłośnik astrofotografii Piotr Majewski, autor kanału na YouTube Radio-teleskop.pl.

Jak obserwować zorzę polarną?

Jeśli chcecie zobaczyć to niezwykłe zjawisko, musicie uzbroić się w cierpliwość i... wyjechać z miasta. Jak już wspomnieliśmy, trzeba jak najbardziej oddalić się od sztucznych świateł, które "zanieczyszczają" niebo. Gołym okiem zobaczyć zorzę będzie ciężko, pomoże jednak unieruchomiony aparat fotograficzny, nawet taki w telefonie.

Zorzę należy obserwować metodą zerkania, a nie wprost - móiw Majewski. - Efekt jest imponujący. Miałem ogromną przyjemność oglądania zorzy kilka lat temu w marcową noc. Miałem przy sobie aparat i udało mi się wykonać moje najlepsze zdjęcie zorzy - wspomina zafascynowany.

O zorzy polarnej w Polsce informuje też popularyzator astronomii Karol Wójcicki, tworzący profil "Z głową w gwiazdach". Zauważa on, że zjawisko to nie będzie tak spektakularne, jak te obserwowane w kole podbiegunowym i będzie dość trudne do zobaczenia.

Po pierwsze pamiętajcie, że nawet najlepsza zorza widoczna z Polski, w zasadzie nie może się równać z najnudniejszą zorzą w Arktyce. Zorza może być trudna lub niemożliwa do zobaczenia gołym okiem dla niedoświadczonego obserwatora, ale prawie na pewno uchwyci się na zdjęciach - mówi.

Czytaj także
Przeczytaj więcej