18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowe zakażenie

DŻUMA ATAKUJE?! Powrócił szczep, który przyniósł CZARNĄ ŚMIERĆ

07.07.2020  20:46
Dżuma powraca?
Dżuma powraca? Fot: Cris Foto/Shutterstock

Świat czeka kolejna, wielka epidemia? Czarna śmierć w XV wieku zabiła 50 milionów ludzi, w XIX - 12 milionów. Czy i tym razem jesteśmy zagrożeni?

Przypadek dżumy dymieniczej, czyli najbardziej znanej, tej, przez którą zginęły miliony, wykryto właśnie w Chinach. Do szpitala w Bayannur zgłosił się mężczyzna z typowymi objawami - szybko okazało się, że faktycznie zaraził się dżumą.

Od kogo lub czego? Tego nie wiadomo. Chorobę przenoszą na ludzi głównie pchły. Chorują przede wszystkim małe gryzonie jak wiewiórki czy szczury. Ale uwaga! Dżuma dymienicza jest bardzo zaraźliwa - łatwo przenosi się z człowieka na człowieka i jest w stanie zabić co drugiego chorującego. Zarazić się możemy drogą kropelkową, przez kontakt z płynami ustrojowymi lub tkankami chorego, ale też od zwierzęcia (także martwego), oraz przez picie zainfekowanej wody lub zjedzenie skażonego pokarmu.

Przerażająca choroba

Do głównych objawów dżumy należą następujące po sobie wysoka gorączka i dreszcze,  którym towarzyszą niepokój lub senność. Już wtedy chory może zapaść w śpiączkę. Węzły chłonne pod pachami, w pachwinach i na szyi zaczynają się powiększać i są coraz bardziej czułe. W końcu węzły chłonne pękają, a na ciele zaczynają tworzyć się wybroczyny. W końcu w ciele chorego dochodzi do zaburzeń neurologicznych i niewydolności krążenia.

Przeczytaj więcej
Komentarze