18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Katastrofa!

Dane milionów Polaków wyciekły do sieci! Prezes żąda wyjaśnień

Bartłomiej Ciepielewski
06.05.2021  16:48
Dane Polaków trafiły do sieci
Dane Polaków trafiły do sieci Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polscy urzędnicy skierowali pismo do władz Facebooka ws. kwietniowego wycieku danych 2 milionów Polaków. Prezes UODO opublikował dokument, w którym żąda między innymi ujawnienia tego, czyje dane trafiły w niepożądane ręce.

Od ponad miesiąca wielu użytkowników polskiego Facebooka notuje wzrost liczby przychodzącego spamu oraz innych podejrzanych wiadomości. Niedawno okazało się, że powodem tej sytuacji jest ogromny wyciek danych, do którego doszło na początku kwietnia. W Internecie pojawiły się dane 533 milionów użytkowników, w tym 2 milionów polskich internautów.

Sprawę bada Urząd Ochrony Danych Osobowych, który skierował do zarządu Facebooka pismo z prośbą o podjęcie działań, które ograniczą możliwość wykorzystania skradzionych danych osobowych. Urzędnicy zaznaczają, że każdy internauta powinien mieć możliwość sprawdzenia, czy jego dane wyciekły, aby przygotować się na ewentualne konsekwencje tego incydentu.

Polacy mogą stracić pieniądze

Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki przyznaje, że zdobyte przez przestępców informacje mogą być wykorzystane na wiele sposobów. W najlepszym przypadku padniemy ofiarą nieuczciwego telemarketingu, ale możemy również stracić pieniądze.

Tak duża baza informacji może posłużyć przestępcom do ataków z wykorzystaniem socjotechnik lub prób włamań na inne profile, lub konta, w tym konta bankowe - stwierdził Golecki.

Dr Mariusz Golecki apeluje również o to, by uważać na telefony od nieznajomych osób, szczególnie w przypadku, gdy ktoś zna lub dopytuje o nasze dane osobowe.

Czytaj także
Przeczytaj więcej