18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Deszcz meteorów widoczny w Polsce

Dzisiaj w nocy niezwykłe zjawisko na niebie! "Deszcz z Jednorożca"

Wojciech Kozicki
21.11.2019  12:09
Deszcz meteorów widoczny w Polsce - niezwykłe kosmiczne zjawisko
Deszcz meteorów widoczny w Polsce - niezwykłe kosmiczne zjawisko Fot: radio-teleskop.pl

Interesują was nocne obserwacje nieba i zjawiska astronomiczne? W takim razie dzisiaj po zmroku przygotujcie się na kosmiczne show. Spokojnie, to nie będzie koniec świata, chociaż rozbłyski meteorów będą wyglądać bardzo efektownie.

Deszcz meteorów z roju alfa Monocerotydy w nocy z 21 na 22 listopada! Naukowcy zapowiadają, że tym razem będzie wyjątkowo mocny, a zjawisko będzie widoczne przez pół godziny w Polsce. Dostrzeżemy nawet 400 meteorów (7 na minutę!). Maksimum roju przypadnie na godzinę 4:50 czasu UT i będzie on poruszać się z prędkością 65 km/s.

Radiant, czyli obszar na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przełożone wstecz pozorne drogi meteorów należące do danego roju, w tym wypadku leżał będzie w pobliżu gwiazdy Procjon, blisko granic konstelacji Jednorożca – pisze Wprost.pl

Zdaniem naukowców źródłem alfa Monocerotydów jest kometa krążąca wokół Słońca z okresem 500 lat, która zostawia na swojej orbicie warstwę kosmicznego gruzu. Nie potwierdzono jednak jakie jest macierzyste ciało niebieskie roju.

Jak i gdzie oglądać rój meteorów w Polsce?

Tym razem kulminacyjnym momentem ma być czwartkowy (22.11) świt, a dokładniej okolice godziny 5:50 czasu polskiego. Warto wówczas spojrzeć w kierunku gwiazdozbioru Jednorożca, który znajdować się będzie w tym czasie średnio wysoko nad południowo-zachodnim horyzontem, między gwiazdami Syriusz (Wielki Pies) i Procjon (Mały Pies) - zaleca twojapogoda.pl

Aby obserwować zjawisko w pełnej krasie najlepiej wybrać się poza obszar miejski, by mieć szeroki widok nieba. Rój będzie widoczny gołym okiem, więc taki sprzęt jak lornetka i teleskop nie będzie potrzebny.

22 listopada o godzinie 04:50 UTC (05:50 czasu polskiego) możliwy jest gwałtowny wzrost aktywności roju alfa Monocerotydy, do wartości 400 ZHR (zenitalna liczba godzinna). Wybuch potrwa około 30 minut. Ale, ze względu na dużą niepewność danych źródłowych lepiej jest obserwować z wyprzedzeniem, plus minus pięć godzin – radzi serwis sputniknews.com powołując się na wypowiedź astronoma Aleksandra Jakuszeczkina.

Rój Perseidów:

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze