18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

spadł deszcz

NADCIĄGA KATASTROFA KLIMATYCZNA. Grenlandia się topi

Emilia Waszczuk
23.08.2021  13:52
Katastrofa klimatyczna nadciąga. Niebezpieczne zjawisko na Grenlandii
Katastrofa klimatyczna nadciąga. Niebezpieczne zjawisko na Grenlandii Fot: Daphne Nilsson/Shutterstock

Czas nam się kończy? Na Grenlandii zaobserwowano niepokojące zjawisko pogodowe. Naukowcy są przerażeni: to ewidentny dowód na nadciągającą katastrofę klimatyczną.

W połowie sierpnia na Grenlandii pojawiły się pierwsze w historii opady deszczu. Na wyspie było tak ciepło, że padało przez kilka godzin i jak zaznaczają naukowcy z National Snow and Data Center (NSIDC), jest to bardzo niepokojące zjawisko.

Jest to zjawisko bezprecedensowe. Takie niuanse pogodowe są niezbitym dowodem na postępujące globalne ocieplenie

- powiedział Ted Scambos z Uniwersytetu w Kolorado

Nigdy wcześniej, odkąd prowadzone są pomiary i monitoring, w tym punkcie Grenlandii nie obserwowano deszczu. Padało na wysokości ponad 3 tysięcy metrów, na najwyższym szczycie wyspy, gdzie zawsze niemal panują minusowe temperatury. 14 sierpnia przez 9 godzin utrzymywała się tam jednak temperatura dodatnia.

Deszcz na Grenlandii = katastrofa dla klimatu

Naukowcy są pewni - opady deszczu odnotowane na Grenlandii, to skutek zmian klimatycznych, jakie dokonują się na świecie. Tylko w dniu opadów tamtejszy lodowiec topił się siedem razy szybciej, niż wynosi średnia. Jeśli stopi się całkowicie, poziom mórz na świecie wzrośnie o sześć metrów!

Ekstremalne zjawiska występują w ostatnich tygodniach ze wzmożoną mocą na całym świecie. Przez półkulę północną przetoczyła się fala upałów, trwają trudne do ugaszenia pożary w Europie Środkowej, Stanach Zjednoczonych i na... Syberii, gdzie płonie tajga. Dym niemal całkowicie zasłania tam słońce i odcina dostęp światła, dociera też na biegun. Mieszkańcy okolicznych miast i wiosek mają poważne problemy z codziennym funkcjonowaniem, w tym z oddychaniem. W innym rejonie świata - Ameryce Łacińskiej - szaleją z kolei potężne burze tropikalne.