18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe informacje, wszystko PiS-dnęło

Oto przyczyna awarii Facebooka. Czy to wina PiS?

04.10.2021  21:56
Przyczyna awarii Facebooka i nowe informacje. Dlaczego nie działa i skąd te problemy?
Przyczyna awarii Facebooka i nowe informacje. Dlaczego nie działa i skąd te problemy? Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Awaria Facebooka i Instagrama wciąż trwa i nie wiadomo kiedy nastąpi koniec problemów. Wbrew zgryźliwym komentarzom, odpowiadamy na pytanie z tytułu: globalny brak dostępu do portalu społecznościowego Zuckerberga to nie "wina Tuska", ani nie efekt rządów PiS. Ręce i intelekt Jarosława Kaczyńskie nie sięgają do Menlo Park w Kalifornii. Jednak żarty na bok, bo okazuje się, że sprawa jest znacznie poważniejsza, niż sądzili eksperci. Pracownicy Facebooka nie mogą naprawiać awarii Facebooka z powodu… awarii! Pojawiły się pierwsze informacje, jaka jest przyczyna dzisiejszych problemów serwisu.

Przyczyna awarii Facebooka wciąż nie została oficjalnie podana i nie wiadomo nawet kiedy awaria zostanie usunięta. Tymczasem do mediów przedostają się nowe informacje z USA i można je znaleźć pod hashtagiem #facebookdown. Dziennikarka The New York Times Sheera Frenkel na Twitterze przekazała, że pracownicy Facebooka, mający naprawić awarię, nie mogą dostać się do budynków biurowych, ponieważ nie działają ich identyfikatory i karty dostępu.

Dlaczego Facebook nie działa? Podali prawdopodobną przyczynę

Jak podaje The New York Times, globalna awaria nie była spowodowana cyberatakiem. Powołując się na dwóch anonimowych Facebooka, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo danych Facebooka, poinformowano, że może to być kwestia braku ujednolicenia technologii pomiędzy aplikacjami i wdrożenia odpowiednich rozwiązań, nad czym Facebook pracuje od lat. Jak natomiast podaje portal Dobre Programy, "dochodzenie internautów wykazało, że powodem wydaje się błędna aktualizacja zewnętrznego protokołu trasowania BGP".

Użytkownik Twittera Jim Salter poinformował dziś o poważnej awarii DNS na Facebooku. Problem sięga jednak głębiej. Instagram należący do Facebooka również nie działa, a jego usługi DNS – które są hostowane na Amazon, a nie jako wewnętrzne dla własnej sieci Facebooka – były funkcjonalne.Instagram i WhatsApp były osiągalne, ale wykazywały awarie HTTP 503. Wskazuje to, że chociaż DNS działał, a systemy równoważenia obciążenia usług wciąż działały, serwery aplikacji, które powinny zasilać systemy równoważenia obciążenia, już nie funkcjonowały prawidłowo. - podają Dobre Pogramy.

Przypominamy, że nie działają również Instagram, Messenger i WhatsApp, które padły w tym samym momencie.

Rozmawiałam właśnie przez telefon z osobą pracującą dla Facebooka, która opisała, że pracownicy nie mogli wejść do budynków dziś rano, aby zacząć oceniać zakres awarii, ponieważ ich identyfikatory nie działały, aby uzyskać dostęp do drzwi – ujawniła Frenkel na Twitterze.

John Graham-Cumming z Cloudflare na Twitterze podejrzewa, że przyczyna awarii związana jest z serwerami Facebooka, które „nie pozwalają użytkownikom i pracownikom na dostęp do danych”. Co więcej "Dane Knecht, wiceprezes Cloudflare, poinformował, że wszystkie trasowania BGP dla Facebooka zostały usunięte. Bez tras BGP do sieci Facebooka, własne serwery DNS Facebooka byłyby nieosiągalne, podobnie jak brakujące serwery aplikacji należących do Facebooka – Instagrama, WhatsAppa i Oculus VR" (Dobre Programy).

Facebook nie zna jeszcze przyczyny awarii, ale musi pospieszyć się z przywróceniem funkcjonalności swoich aplikacji. Wartość akcji na giełdzie już spada i pojawiają się pytania o bezpieczeństwo danych. Media już piszą o finansowo najczarniejszym dniu dla Facebooka w historii. Czy będzie to jego ostatni dzień?

Media zwracają uwagę, że dzisiejsza awaria ma miejsce po niedzielnym wywiadzie sygnalistki dla CBS. Francis Haugen, była pracownica firmy, ujawniła niepokojące informacje o działalności Facebooka. Powiedziała o braku dbałości o bezpieczeństwo – przypomina Onet.pl.

Czytaj także