18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pamiętajcie o zdrowiu

Domowy pupil to tylko radość? Trzeba też uważać!

11.07.2022  14:51
Toksoplazmoza i choroba kociego pazura
Toksoplazmoza i choroba kociego pazura Fot: Hananeko_Studio/Shutterstock

Są puchate, kochane i mruczące. Każdy wie, że posiadanie kota daje właściwe same korzyści - niestety, te kochane futrzaki mogą również być niebezpieczne. Warto wiedzieć, jakie choroby możemy złapać od kota, żeby się przed nimi uchronić. 

Każdy właściciel i miłośnik kotów wie, że te puchate stworzenia, gdy już kogoś obdarzą uczuciem - są ze "swoim człowiekiem" dosłownie wszędzie. Tym bardziej warto wiedzieć, jakie niebezpieczeństwa mogą na ans czyhać ze strony tych mruczących, miauczących stworzonek. 

Kocie choroby

Od naszych milusińskich możemy złapać niektóre zoonozy - czyli po prostu choroby odzwierzęce. Jedną z groźniejszych, która może nam grozić ze strony naszego koteczka jest toksokaroza. Jest to choroba pasożytnicza, która u kotów jest wywoływana przez toksokary - larwy glist kociej. Do zakażenia dojść może podczas kontaktu z kocią kuwetą. Larwy są małe i lepkie, dlatego łatwo przyczepiają się do futra kota i jego łap.

Kot może je więc zostawić wszędzie - na podłodze, stole, a także na rękach właściciela. Kiedy już dostaną się do nowego organizmu - potrafią zagnieździć się w wątrobie, mózgu, oczach czy płucach - żyć mogą nawet kilka lat. Takiego pupila nikt z nas nie chce - tym bardziej, że toksokaroza objawia się zmianami w zachowaniu, bólami głowy, drgawkami, bólami brzucha, wysypką, gorączką, powiększeniem śledziony i powiększeniem wątroby, czasami upośledzeniem widzenia lub padaczką. Jej leczenie jest natomiast trudne i długotrwałe.

Toksoplazmoza i choroba kociego pazura

Inną, podobną do toksokarozy chorobą jest toksoplazmoza. Ta również jest pasożytnicza i szczególnie niebezpieczna staje się dla kobiet w ciąży - dlatego kobiety będące w stanie błogosławiony lub planujące ciążę powinny unikać kontaktu z kotami. Przez tę chorobę może bowiem dojść do wytworzenia się wad rozwojowych płodu lub nawet do poronienia. Zarazić się nią można również przez kontakt z odchodami kota. U zdrowego człowieka toksoplazmoza przebiega bezobjawowo, czasem daje tylko objawy grypopodobne. 

Ostatnią chorobą, o której wspomnimy, jest choroba kociego pazura. Spowodowana jest ona przez bakterie Rochalimaea henseale, które są przenoszone przez pchły. Do zakażenia dochodzi do przez ugryzienie lub zadrapanie chorego kota. Początkowo u człowieka jest ona bezobjawowa, z czasem u nielicznych pacjentów, po kilku tygodniach, może pojawić się gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Inne objawy chorobowe to: bóle głowy, pleców, podbrzusza, zmęczenie.

Pamiętajcie, że należy kochać swoje zwierzęta z rozsądkiem - tak, żebyśmy sobie wzajemnie nie przynosili kłopotów. Warto o tym pamiętać i regularnie kontrolować zdrowie swoje u lekarza, a swojego pupilka - u weterynarza. 

Czytaj także