18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kiedy i jak oglądać?

Dzisiaj "Krwawy Księżyc" i całkowite zaćmienie Księżyca

Wojciech Kozicki
26.05.2021  08:41
Dzisiaj "Krwawy Księżyc" i całkowite zaćmienie Księżyca. Kiedy oglądać  w Polsce?
Dzisiaj "Krwawy Księżyc" i całkowite zaćmienie Księżyca. Kiedy oglądać w Polsce? Fot: Value Stock Images/East News

26 maja szansa na niesamowite obserwacje nieba. Już dzisiaj ukaże się SUPERKSIĘŻYC, który określany jest jako „krwawy Księżyc”. Gdzie, kiedy i jak obserwować całkowite zaćmienie Księżyca? To będzie niezwykła noc!

Już dzisiaj na niebie będzie widoczny Superksiężyc, czyli tzw. „krwawy Księżyc”. Właśnie 26 kwietnia Księżyc znajdzie się najbliższej Ziemi i jednocześnie będzie w pełni. To dlatego będzie się wydawał imponująco wielki i jasny. Jak podaje NASA, rozmiar Księżyca może wydawać się nawet 14% większy i nawet 30% jaśniejszy.

Kiedy SUPERKSIĘŻYC?

Superksiężyc będzie widoczny w Polsce 26 maja wieczorem i w nocy. Księżyc wzejdzie o 20:59, a zajdzie przed 5:00 rano. To będzie OSTATNI SUPERKSIĘŻYC  w 2021 roku. Spodziewana jest jednak niekorzystna prognoza pogody, więc jeśli nie dane wam będzie widzieć nieba, więc będzie można korzystać z pomocy NASA, by obserwować niebo.

Przy okazji kwietniowego superksiężyca wspominałam, że wyjątkowe, wiosenne pełnie mają swoje nazwy, związane z kalendarzem księżycowym, przyrodą, rolnictwem i innymi. Majowa pełnia nazywana jest między innymi pełnią kwiatową, pełnią sadzenia kukurydzy na Zachodzie, a w kulturach anglosaskich – mleczną - czytamy na telepolis.pl

Całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce

Całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi niestety, gdy w Polsce będzie południe. Zaćmienie superksiężyca zacznie się o 11:49 polskiego czasu. Całkowite zaćmienie będzie trwało od 13:14 do 13:30. O 14:55 Księżyc wyjdzie z półcienia Ziemi. Ziemia osłoni Księżyc od światła słonecznego na niecałe 16 minut.

Gdy Księżyc będzie znajdował się w cieniu Ziemi, zrobi się czerwony. Odpowiadają za to te same zjawiska fizyczne, co za niebieskie niebo w ciągu dnia i czerwone zachody słońca. Atmosfera Ziemi załamuje i przez to odfiltruje fale elektromagnetyczne o wyższych częstotliwościach, które nasze zmysły interpretują jako fioletowe i niebieskie. Te dłuższe, które widzimy jako odcienie czerwieni, będą zaś zaginane w kierunku Księżyca. W efekcie na naszego satelitę nie pada białe (złożone ze wszystkich barw), ale bliższe czerwonemu światło - wyjaśnia RMF FM.

Czytaj także