18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Cuda na niebie!

Dzisiaj Pełnia Księżyca! Nadciąga Kukurydziany Księżyc!

Wojciech Kozicki
01.09.2020  19:52
Pełnia Księżyca i Kukurydziany Księżyc w Polsce - kiedy oglądać?
Pełnia Księżyca i Kukurydziany Księżyc w Polsce - kiedy oglądać? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Niezwykła pełnia Księżyca już dzisiaj, na niebie pojawi się Kukurydziany Księżyc. O której godzinie i gdzie najlepiej oglądać pełnię Księżyca? Oto najważniejsze informacje i wyjaśnienie czym jest Kukurydziana Pełnia Księżyca. Uwaga, to rzadkie zjawisko!

Pełnia Księżyca określana jako Kukurydziany Księżyc już dzisiaj będzie możliwa do podziwiania na niebie. Warto się nią zainteresować, bo takie zjawisko można obserwować średnio raz na 2,5-3 lata. Będzie to również jedna z dwóch pełni, które można będzie zobaczyć we wrześniu 2020 roku.

Kiedy Pełnia Księżyca i o której godzinie oglądać?

Kukurydziana Pełnia Księżyca będzie widoczna w nocy z 1 na 2 września 2020 roku. 100% jasności osiągnie 2 września ok. godz. 7.23. Kukurydziany Księżyc będzie widoczny gołym okiem, ale najlepiej wyjechać za miasto, by uniknąć źródeł światła.

Jest to pełnia najbliższa równonocy jesiennej, która przypada na 22 września. Zjawisko to zdarza się średnio raz na 2,5 - 3 lata. Między jedną a drugą pełnią mija 29,5 dnia. Oznacza to, że w lutym nie zobaczymy Niebieskiego Księżyca – podaje Radio ZET.

Jak wyjaśnia Radio ZET, nazwa "Kukurydziany Księżyc" odnosi się do pory roku, w której rolnicy zbierają plony swojej pracy. W pozostałych tygodniach przyjmuje miano „Księżyca Plonów”. Kukurydziana Pełnia oznacza również, że pod koniec września zobaczymy Niebieski Księżyc, który ostatni raz mogliśmy podziwiać 31 marca 2018 roku. 

Skąd nazwa Niebieski Księżyc?

Co ciekawe, według Philipa Hiscocka, folklorysty z Memorial University of Newfoundland, nazwa „Niebieski Księżyc” zaistniała ok. 400 lat temu, ale wówczas oznaczała ona „nigdy”. Używano określenia „zrobię to, gdy na niebie pojawi się Niebieski Księżyc". Dopiero później ten termin przyjął się w astronomii. Wiadomo również, że po erupcji wulkanu Krakatau w 1883 roku Księżyc rzeczywiście świecił na niebiesko z powodu pyłu wulkanicznego w powietrzu.

 

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze