18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zagrożenie dla Ziemi

Dzisiaj mega burza słoneczna. "Ogłoszenie alarmów"

Wojciech Kozicki
19.07.2022  12:55
Dzisiaj mega burza słoneczna. Ziemia zagrożona, możliwe alarmy
Dzisiaj mega burza słoneczna. Ziemia zagrożona, możliwe alarmy Fot: Shutterstock/Jurik Peter

We wtorek 19 lipca Ziemi zagraża potężna burza słoneczna! Eksperci ostrzegają, że mogą nastąpić zaburzenia sieci energetycznych. To nie koniec świata i apokalipsa, ale strumień naładowanych cząstek z rozbłysku słonecznego może poważnie wpłynąć na nasze życie.

Astrofizycy z USA ostrzegają przed wyjątkowo silną burzą słoneczną, które może uderzyć w Ziemię we wtorek. Dr Tamitha Skov, która zajmuje się prognozowaniem kosmicznej pogody dla Aerospace Corporation, bije na alarm i zapowiada burzę o takiej sile, że być może konieczne będzie ogłoszenie alarmów sieci energetycznych. Skutki burzy słonecznej takie jak np. zakłócenie sygnałów radiowych i GPS, możemy odczuwać mocno także 20 i 21 lipca.

Burza słoneczna we wtorek? To nie koniec świata, ale…

Dr Tamitha Skov ujawniła, że zaobserwowała „długie włókno rozbłysku słonecznego (zwane inaczej flarą)”, które najprawdopodobniej 19 lipca dotrze do Ziemi. NASA potwierdza, że we wtorek do Ziemi może dotrzeć burza słoneczna, choć jej trajektoria jest trudna do określenia, a cząsteczki ze słonecznego rozbłysku poruszają się w niejednoznacznym kierunku.

Uderzenie burzy słonecznej w powierzchnię globu może zwiększyć napięcie w sieciach energetycznych, wywołać zakłócenia w łączności radiowej i wpłynąć na pracę satelitów. Istnieje również możliwość pojawienia się zorzy polarnej, która powstaje podczas oddziaływania wiatru słonecznego z polem magnetycznym planety – podaje Radio ZET.

Jeśli opisana przez Skov burza słoneczna dotrze do Ziemi i rzeczywiście jest tak silna, być może będzie widoczna także na niebie nad Polską jako zorza.

Jak informuje "The independent", burza słoneczna powstała w wyniku uwolnienia plazmy i energii magnetycznej ze Słońca, jakie miało miejsce 15 lipca. Podczas weekendu, ogromna struktura plazmy i pola magnetycznego nazywana "prominencją" oderwała się od Słońca - podaje Onet.pl.

Co się stanie gdy przyjdzie nam się zmierzyć z potężną chmurą naładowanych cząstek i fluktuacji elektromagnetycznych nadciągających z naszej rodzimej gwiazdy? Burze słoneczne to poważne zagrożenie, ponieważ mogą sparaliżować satelity i trwale uszkodzić systemy nawigacyjne. Mogą też wystąpić przerwy w dostawie prądu z powodu uszkodzenia transformatorów. Burze solarne są w stanie sprawić, że na nowo poznamy świat bez internetu. Warto przypomnieć również „wydarzenia Carringtona” z września 1859 roku, gdy zapalały się wieże telegraficzne, a operatorzy byli porażani prądem.

Do występowania burz magnetycznych doprowadzają koronalne wyrzuty masy na Słońcu (CME) i eksplozje plazmy słonecznej. Jak wyjaśnia Wirtualna Polska, „w obecnym cyklu słonecznym maksimum najprawdopodobniej przypadnie na lipiec 2025 roku”. Przed burzami geomagnetyczymi w tym tygodniu ostrzega także National Geographic. Totalna katastrofa jeszcze nam nie grozi, ale eksperci ostrzegają, że w przyszłości silny wyrzut masy koronalnej, czyli obłoku plazmy z polem magnetycznym, może np. wyłączyć nam internet i spowodować radiowy blackout nawet okres 2 lat.

Burza słoneczna i rozbłyski na Słońcu [WIDEO]

Czytaj także