Oceń
To nie będzie zwykła pełnia Księżyca. Zapewne wyć będą do niego nie tylko wilki, a również miłośnicy astronomii. W nocy z 7 na 8 kwietnia na niebie pojawi się „różowy Księżyc”. Na czym polega to niezwykłe zjawisko astronomiczne?
Ziemski satelita ukaże się nam dzisiaj w pełnej krasie i będzie wyjątkowo piękny. Ma to być najjaśniejsza pełnia Księżyca w 2020 roku. Astronomiczny spektakl rozpocznie się w godzinach 18-19:00, a jego apogeum zapowiadane jest na godzinę 4:35 rano.
Czym jest różowy Księżyc?
Portal turyści.pl podaje, że nazwa „różowy Księżyc” nie ma związku z jego kolorem, ale odnosi się do kwitnących w czasie tej pełni różowych floksów. Srebrny Glob nie zmieni swojego koloru, ale za to będzie imponował swoim rozmiarem. Tarcza Księżyca będzie ogromna!
W nocy z 7 na 8 kwietnia Księżyc będzie wydawał się wyjątkowo duży i jasny, bo nasz satelita będzie w perygeum, czyli w punkcie orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi. Z tego powodu Księżyc będzie wyglądał na o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż w czasie "normalnych" pełni – podaje Science Focus. (Gazeta.pl)
Zjawisko będzie dobrze widoczne gołym okiem. Pamiętajmy jednak, że obowiązuje kwarantanna, więc najlepiej podziwiać „różowy Księżyc” przez okno lub z balkonu. Synoptycy zapowiadają, że warunki atmosferyczne będą idealne do nocnej obserwacji nieba. Media podają, że za pomocą zwykłej lornetki widoczne będą kratery na powierzchni Księżyca.
Oceń artykuł