18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kiedy i jak oglądać?

Dzisiaj różowy Księżyc. To będzie niezwykła pełnia!

Wojciech Kozicki
07.04.2020  16:04
Różowy Księżyc i pełnia w 2020 roku - kiedy i jak oglądać?
Różowy Księżyc i pełnia w 2020 roku - kiedy i jak oglądać? Fot: Pixabay/Free-Photos

To nie będzie zwykła pełnia Księżyca. Zapewne wyć będą do niego nie tylko wilki, a również miłośnicy astronomii. W nocy z 7 na 8 kwietnia na niebie pojawi się „różowy Księżyc”. Na czym polega to niezwykłe zjawisko astronomiczne?

Ziemski satelita ukaże się nam dzisiaj w pełnej krasie i będzie wyjątkowo piękny. Ma to być najjaśniejsza pełnia Księżyca w 2020 roku. Astronomiczny spektakl rozpocznie się w godzinach 18-19:00, a jego apogeum zapowiadane jest na godzinę 4:35 rano.

Czym jest różowy Księżyc?

Portal turyści.pl podaje, że nazwa „różowy Księżyc” nie ma związku z jego kolorem, ale odnosi się do kwitnących w czasie tej pełni różowych floksów. Srebrny Glob nie zmieni swojego koloru, ale za to będzie imponował swoim rozmiarem. Tarcza Księżyca będzie ogromna!

W nocy z 7 na 8 kwietnia Księżyc będzie wydawał się wyjątkowo duży i jasny, bo nasz satelita będzie w perygeum, czyli w punkcie orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi. Z tego powodu Księżyc będzie wyglądał na o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż w czasie "normalnych" pełni – podaje Science Focus. (Gazeta.pl)

Zjawisko będzie dobrze widoczne gołym okiem. Pamiętajmy jednak, że obowiązuje kwarantanna, więc najlepiej podziwiać „różowy Księżyc” przez okno lub z balkonu. Synoptycy zapowiadają, że warunki atmosferyczne będą idealne do nocnej obserwacji nieba. Media podają, że za pomocą zwykłej lornetki widoczne będą kratery na powierzchni Księżyca.

Czytaj także