18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

czarna śmierć

Ludzie w panice, władze przerażone. DŻUMA ATAKUJE W ROSJI

15.08.2020  16:12
Dżuma atakuje w Rosji
Dżuma atakuje w Rosji Fot: Shutterstock/Nataly Mayak

Dżuma powraca? Choroba dotarła do Rosji - wykryto pierwszy przypadek. Władze reagują przymusowymi szczepieniami.

Ludzie są przerażeni, a władze reagują natychmiastowo. Nic dziwnego, szacuje się bowiem, że Czarna Śmierć zabiła w XIV wieku od 75 do 200 milionów ludzi na świecie. A śmierć w wyniku dżumy jest koszmarna.

Przypadki dżumy w ostatnich tygodniach wykryto między innymi w Chinach i Mongolii. Teraz choroba dotarła do kolejnego kraju. Pojawiła się w Republice Ałtaju, należącej do Federacji Rosyjskiej.

Dżuma w Rosji

Zakażenie dżumą dymieniczą, wykryte właśnie w Ałtaju, to pierwszy przypadek choroby na terenie Rosji od 62 lat. Wcześniej dżumę wykryto w graniczącej z Republiką Ałtaju Republice Tuwy. Zaszczepiono tam zapobiegawczo 14 tysięcy osób - wszystkie mieszkające w okolicach miejsca, gdzie doszło do zakażenia.

Profilaktyczne szczepienia przeprowadzono też w Ałtaju - szczepionkę dostało już ponad 18 tysięcy osób i... cała populacja wielbłądów (około 320 zwierząt). Zaszczepieni mają być wszyscy obywatele powyżej drugiego roku życia.
Dżuma dymienicza przenoszona jest przez pchły, a te niestety dotarły już do pięciu różnych regionów Ałtaju. Gdzie powędrują dalej? Władze ostrzegają mieszkańców i turystów, wysłano też specjalne komunikaty do właścicieli kempingów i hoteli.

Przeczytaj więcej
Komentarze