18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Elektroniczna śmierć

E-papierosy szkodliwe. Nowe badania!

Wojciech Kozicki
07.01.2021  20:01
Wpływ e-papierosów na zdrowie i nowe badania
Wpływ e-papierosów na zdrowie i nowe badania Fot: EAST NEWS

E-papierosy i ich wpływ na zdrowie – czy są szkodliwe? Dyskusja na ten temat trwa od lat, ale najnowsze badania amerykańskich naukowców nie pozostawiają złudzeń: elektroniczne papierosy mogą poważnie szkodzić zdrowiu.

Popularne sposoby na rzucenie palenia nie pomagają, więc od lat palacze przestawiają się na elektroniczne papierosy. Nie wiedzą jednak, że wpadają w śmiercionośną pułapkę. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z American Heart Association i opublikowane w czasopiśmie Circulation, ujawniają, jak szkodliwe są e-papierosy i waping (vaping). Chodzi szczególnie o osoby palące jednocześnie zwykłe papierosy i e-papierosy.

Palenie e-papierosów i zdrowie. Czy są szkodliwe?

Okazuje się, że palenie tradycyjnych papierosów oprócz używania e-papierosów szkodliwie wpływa na układ krążenia i przyczynia się do problemów sercowo-naczyniowych w tym do zawału i niewydolności serca. Palaczom grozi wówczas stan zapalny i stres oksydacyjny.

Na łamach „Circulation” opisano, że przebadanych zostało 7100 dorosłych Amerykanów. Uczestnicy badania, którzy stosowali wyłącznie e-papierosy, wykazywali podobny profil stresu zapalnego i oksydacyjnego przyczyniającego się do chorób układu krążenia, jak osoby, które w ogóle nie paliły (zarówno e-papierosów jak i papierosów tradycyjnych). Osoby palące tradycyjne papierosy i korzystające z elektronicznego dymka, miały wyższy poziom we wszystkich ocenianych biomarkerach stresu zapalnego i oksydacyjnego, porównywalne z tymi, którzy palili tradycyjny tytoń.

Zastępca dyrektora naukowego i lekarz American Heart Association oraz dyrektor National Institutes of Health / Food and Drug Administration ostrzega, by nie łączyć e-papierosów ze zwykłymi papierosami. Możemy w ten sposób puścić swoje zdrowie z dymem.

Na szkodliwość papierosów elektronicznych zwraca również uwagę Medonet.pl. Eksperci ostrzegają, że skład liquidów zawiera syntetyczną nikotynę i substancje toksyczne.

W Stanach Zjednoczonych od kwietnia 2019 r. zanotowano 2290 przypadków ostrej niewydolności oddechowej wskutek użycia e-papierosa oraz aż 47 zgonów z nią związanych - pisze Medonet.pl.