18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co powoduje plagę zła?

Fala opętań. Egzorcyści biją na alarm

29.05.2022  09:21
Liczne opętania - egzorcyści narzekają na nadmiar pracy i proszą o wsparcie w walce ze złem
Liczne opętania - egzorcyści narzekają na nadmiar pracy i proszą o wsparcie w walce ze złem Fot: Value Stock Images/East News

Kościół i egzorcyści biją na alarm – opętania zdarzają się coraz częściej! Watykan mówi już o prawdziwej pladze, a księża proszą o „dodatkowe wsparcie”. Skąd biorą się ostatnio tak liczne przypadki opętania przez szatana i demony?

Opętanie staje się coraz poważniejszym problemem. Włoski instytut zorganizował w rzymskim Pontifical Athenaeum Regina Apostolorum 16. kurs doroczny dla egzorcystów, w którym wzięło udział 120 specjalistów od wypędzenia diabła i demonów. Jak ujawnia „The Times” narzekają ostatnio, że są wyjątkowo przepracowani i uważają, że biskupi nie udzielają im dostatecznego wsparcia.

Egzorcyści, opętanie, covid i choroba psychiczna

Egzorcyści w rozmowie z mediami skarżyli się na niedostateczną pomoc psychologiczną. Domagają się, aby specjaliści pomagali im ustalić, czy dana osoba jest opętana, czy po prostu boryka się z problemami psychicznymi. Niektórzy egzorcyści nie chcą czekać aż Kościół zapewni takie wsparcie, więc sami szukają pomocy u psychologów i psychiatrów. Co więcej, musieli odprawiać wiele egzorcyzmów na osobach chorych na COVID-19. Czują się przepracowani, a do tego narzekają na zgłaszającą się do nich "falę wiernych", którzy twierdzą, że są opętani przez szatana.

Ojciec Giuseppe Bernardi opisuje, iż przeprowadził trwające dziewięć godzin egzorcyzmy na kobiecie, która obrażała księży po łacinie i atakowała ich fizycznie. Tata opętanej był przekonany, że jego córka cierpi ona na zaburzenia psychiczne. Z kolei mama twierdziła, że na zachowanie kobiety wpływ mają demony – podaje O2.pl.

Jak podają „The Times” i „Independent”, wspomniany kurs przyciągnął tak wielu egzorcystów m.in. ze względu na słowa papieża Franciszka, który apelował niedawno o pomoc dla „opętanych przez zło” i ogłosił egzorcyzmy kanoniczną praktyką w Kościele.

Egzorcyści na kursie dowiedzieli się m.in. jak odróżnić osobę opętaną od chorej psychicznie. Ta, nad którą władzą przejęło zło, ma wyróżniać się nadludzką siłą i mówić w obcych językach. Zwrócono także uwagę, że wielu potencjalnie opętanych ludzi „miało kontakt z New Age i grupami medytacyjnymi”.